23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Acer: Başvuru yapan ve sığınaklarda kalan kadın sayısında artış var

Acer: Başvuru yapan ve sığınaklarda kalan kadın sayısında artış var

06 Ocak 2016 Çarşamba 13:38

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Acer, 2015 yılında şiddet gören 79 kadının 94 çocuğuyla birlikte Belediye Kadın Sığınağı’na yerleştirildiğini açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Acer, 2015 yılında şiddet görerek belediyeye başvuran, sığınaklardan, hukuksal ve psikolojik destekten faydalanan kadınların verilerini kamuoyuyla paylaştı.

2015 yılında gördüğü şiddet sebebiyle 200 kadının belediyeye başvurduğunu bildiren Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Acer, bu kadınlardan 79’unun 94 çocuğuyla birlikte Kadın Sığınağı ve İlk Adım İstasyonu’ndan faydalandığını ifade etti. Acer, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilmesi amacıyla iki ay önce kurulan 444 79 49 Acil Destek Hattı’na 45 kadının başvurduğunu,  13 kadın ve 15 çocuğun İlk Adım İstasyonu’ndan yararlandığını, 6 kadının ise sığınağa yerleştirildiğini kaydetti. Acer, diğer kadınlara ise psikolojik, hukuki, sosyal destek verildiğini belirtti.

Artış var

Verilerin sadece belediyeye yapılan başvuruları içerdiğine dikkat çeken Yüksel Acer, Diyarbakır’da üç sığınma evi bulunduğunu, onların da bu rakama dahil edilmesi halinde, başvuru yapan ve sığınaklarda kalan kadın sayısında artış olduğunun görülebileceğini belirtti.

Şiddeti uygulayanlar ağırlıkla eşler veya eski eşler

Kadınların şiddetin türlerinin tümüne maruz kaldığını vurgulayan Acer, kadınların yüzde 65’inin eşi ya da eski eşi tarafından, yüzde 19’unun aile bireyleri ve yüzde 9’unun ise aile dışındaki kişiler tarafından şiddete maruz kaldıklarını açıkladı.

Başka illerden de başvurular yapıldı

Şiddet ve sığınma başvurularının yüzde 50’sinin Diyarbakır’dan yapıldığını kaydeden Acer, geri kalan başvurularının yüzde 50’nin ise Van, Muş, Şırnak, Mardin ve batı illerinden yapıldığının altını çizdi. Acer, ayrıca Diyarbakır’da 2015 yılı içerisinde 11 kadının erkek şiddeti sonucu hayatını kaybettiğini kaydetti. Acer, şiddet gören kadınların yüzde 63’ünün görücü usulüyle, yüzde 30’nun kendi isteğiyle, yüzde 5’nin ise zorla evlendiğine işaret etti.

Üniversite mezunu  da okur-yazar olmayan da şiddet görüyor

Şiddetin eğitim durumuyla bağlantılı olmadığını belirten Acer , şunları söyledi: “Şiddet gören kadınların eğitim durumuna baktığımızda, bize gelen başvurular üzerinden bunu söylüyoruz, yüzde 18’i okur yazar değil, yüzde 53’ü ilkokul mezunu, yüzde 26’sı lise, yüzde 5’i ise üniversite mezunu. Bu da gösteriyor ki aslında şiddet görmeyle eğitim durumunun birbiriyle bir bağlantısı yok. Üniversite mezunu da olsanız, ilkokul mezunu da olsanız ya da okur yazar olmasanız da şiddet bir gerçekliktir ve her kadın şiddete maruz kalıyor.”

Başvurucuların profiliyle ilgili bilgi

Kadın Politikaları Daire Başkanlığı sığınak ve ilk adım istasyonundan faydalanan kadınların genel profili hakkında da şu bilgiyi verdi: “Kadınların; yaklaşık %65’inin resmi nikahlı, %16’ sının gayri resmi evli ve %16’sının bekar olduğu; %63’ünün görücü usulü , %30’unun kendi isteği ile %5’inin zorla evlendirildiği; %42’sinin çocuk yaşta evlendiği , % 37’sinin çocuk yaşta anne olduğu; %18’nin okur yazar olmadığı;  %53’ünün ilköğretim, %16’sının lise, yaklaşık %5’nin üniversite mezunu olduğu;  %46’sının koruyucu ve önleyici tedbir kararının olduğu, yaklaşık %30’nun gizlilik kararının bulunduğu görülmüştür.

Kadınların tamamı şiddet gördüğünü belirtirken, %44’ü fiziksel ve psikolojik şiddet, %13’ü psikolojik şiddet, %25’i ise tüm şiddet türlerine maruz kaldığını ifade etmişlerdir. Yine kadınların yaklaşık %65’i eşi ya da eski eşi tarafından şiddet gördüğünü, %19’u ailesi tarafından, %9’u ise erkek arkadaşı tarafından şiddete maruzu kaldığını belirtmiştir. Kadınların geldikleri illere bakıldığında kadınların %54’ünün Diyarbakır, %6’sının Muş, geri kalanının ise diğer illerden olduğu tespit edilmiştir.”

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 3849
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com