1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Abdurrahman Kurt, Kürdistan İslami (AZADÎ) İnisiyatifi'ni Ziyaret Etti
Abdurrahman Kurt, Kürdistan İslami (AZADÎ) İnisiyatifi'ni Ziyaret Etti

Abdurrahman Kurt, Kürdistan İslami (AZADÎ) İnisiyatifi'ni Ziyaret Etti

Siyaset adamı, 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Kürdistan İslami İnisiyatifi/Azadi İnisiyatifi'ni ziyaret etti.

A+A-

Bugün öğle saatlerinde gerçekleşen ziyarette Abdurrahman Kurt'u Kürdistan İslami İnisiyatifi/Azadi İnisiyatifi adına Sıdkı Zilan, Muhammed Akar, Sedat Doğan, Adnan Fırat ve Nurettin Bozkurt'tan oluşan heyet karşıladı.

Görüşmede özellikle Kürd Sorununda gelinen son nokta ve çözüm yolunda atılacak adımlar üzerinde duruldu. Bu çerçevede; Kürdlerin kimseye karşı herhangi bir üstünlük iddiasının olmadığı ve hiçbir millete düşmanlık beslemedikleri; temel haklar ve eşitlik temelinde meşru taleblerini dile getirdikleri, Kürdistan'ı işgal altında tutan ve Kürdleri temel haklarından yoksun bırakan devletlerin politikalarını asla kabul etmedikleri ve etmeyecekleri belirtildi. Üstünlük taslama konusuyla ilgili olarak CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'in ırkçı, ayırımcı sözleri eleştirildi.

Kürdistan İslami İnisiyatifi/Azadi İnisiyatifi heyeti, İnisiyatif'in ciddi bir ihtiyaç gereği, mütedeyyin Kürdler'in Kürd Sorununa sahip çıkması sonucu ortaya çıktığını; bağımsız, legal, meşru, insani, ahlaki, vicdani bir hareket olduklarını; hem Kürdler arasında hem de Kürdlerle diğer milletler, yapılar, kurumlar, hareketler arasında barış, diyalog ve hoşgürünün gelişmesine önem verdiklerini ifade etti.

Azadi Mektebi'nde başlayan siyasi dersler ve seminerler ile ciddi bir eğitim çalışması içinde olduklarını dile getiren Azadi heyeti; Kürd dili, tarihi ve kültürüne özel bir önem atfettiklerini belirtti.

Görüşmede Kürd ve Kürdistan Sorununa çözüm bağlamında Bediüzzaman Saidi Kürdi/Nursi Hazretlerinin fikir ve önerileri üzerinde duruldu. Müslümanların mezhebi taassub ve düşmanlıklardan kaçınması gerektiği belirtildi.

Kürdistan İslami İnisiyatifi/Azadi İnisiyatifi üyeleri, İnisiyatif'in temel ilke, görüş ve hareket tarzını dile getirirken tecrübeli siyaset adamı  Abdurrahman Kurt da İnisiyatif ile ilgili görüş, öneri ve eleştirilerini ifade ederek İnisiyatif'in başarılı olmasını temenni etti ve bu konuda 'Allah yardımcınız olsun' diyerek duacı olduğunu belirtti.
 

HABERE YORUM KAT