1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Abdurahman Kurt:'Ak Parti kan kaybediyor'
Abdurahman Kurt:'Ak Parti kan kaybediyor'

Abdurahman Kurt:'Ak Parti kan kaybediyor'

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır eski milletvekili Abdurrahman Kurt, genel seçim sonuçlarını değerlendirdi. HDP’nin ciddi başarı elde ettiğine dikkat çeken Kurt, sabır barajının aşıldığını söyledi. Halkın verdiği kararın baş tacı olduğunu

A+A-

DİYARBAKIR - Türkiye bir genel seçimi daha geride bıraktı. Seçimlere parti olarak giren Halkların Demokratik Partisi (HDP) resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 13.12 oranında oy alarak 80 milletvekilini meclise gönderdi. HDP büyük başarı elde ederken, AK Parti yüzde 40.86 oy oranıyla 258 milletvekili çıkardı. Bu sonuçla AK Parti tek başına hükümeti kuramıyor. 2015 seçimlerinde çıkan sürpriz sonucu AK Parti eski milletvekili Abdurrahman Kurt, Güneydoğu Güncel Gazetesine değerlendirdi.

“SABIR BARAJI AŞILDI”

Mehmet Kayhan'ın Güneydoğu Güncel'de yer alan özel haberine göre, seçimlerde ortaya çıkan kararın halkın iradesi olduğunu hatırlatan Kurt; “Halkın verdiği karar baş tacıdır. Halkın bu kararına aklıselim yaklaşmak lazım. HDP ciddi bir başarı elde etti. Sabır barajı aşıldı. CHP ve MHP bölgede yine istediğini buladı” dedi.

“AK PARTİ KAN KAYBEDİYOR”

AK Parti’nin neden oylarının düştüğünün masaya yatırılması gereken bir konu olduğuna dikkat çeken Kurt, şöyle devam etti; “AK Parti 2007 yılından bu yana Kürt nezdinde kan kaybediyor. Bizi bunu 2007 yılından beri söylüyoruz. Bu konu masaya yatırılması ve araştırılması gereken bir konudur. AK Parti bölgede yüzde 40 oy alıyordu. Kürt coğrafyasında hızla eriyorsa, Kürtlerin neden kaybettirdiğinin görülmesi ve araştırılması gerekir. Türkiye’de iktidarı AK Parti dışında kuracak başka parti yok. Fakat pervasızca bazı söylemler oldu. Kürt sorununa yaklaşımıyla ilgili seçtiği dilin etkisi oldu. Aday gösterilen kadroların etkisi oldu. Ayrıca AK Parti Kürtlerin oylarını ciddiye almadı. Antalya, Bursa, İstanbul’da, İzmir’de ne kadar Kürdün yaşadığı dikkate alınmalı.”

“AK PARTİ 2007 RUHUNA DÖNMELİ”

AK Parti’nin 2002 yılından bu yana iktidar olduğunu hatırlatan Kurt; “AK Parti’nin 2002 ve 2007 ruhuna ihtiyaç var. Bu ruhla toplumu kucaklamalı. adalet, hak ve hukuk uygulamalarını devreye koyduğunu hissettirmesi lazım. Türkiye’de herkese eşit yaklaştığını göstermesi gerekir. Burada herkese düşen görev, bu sonuçlardan bir ders çıkarmasıdır” dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE SIKINTI OLUR”

Seçimden çıkan bu sonuçla, çözüm sürecinin etkisinin ne olacağıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Kurt, şunları söyledi; “Çözüm sürecinde sıkıntı olacağı görülüyor. HDP’nin çözüm sürecine yaklaşımı nasıl olacağı önemlidir. CHP ve MHP’nin çözüm sürecine olumlu etki katacağını sanmıyorum. Önümüzdeki günlerde tablo netleşir.”

“ERKEN SEÇİM OLUR”

Ak Parti’nin 258 milletvekili almasıyla tek başına hükümeti kuramadığı için, Türkiye’de koalisyon hükümetinin kiminle kurulacağı gündemin en çok konuşulan konusu oldu.

Konuyla ilgili konuşan Kurt, sözlerini şöyle tamamladı; “HDP seçimden önce AK Parti ile koalisyon kurmayacağını, seçim meydanlarında söyleyerek oy topladı. Yani koalisyonla ilgili bütün kapıları kapattı. Hükümet kurulmasıyla ilgili CHP ve MHP’den bir sonuç çıkmaz. Sonuç erken seçim olur.”

HABERE YORUM KAT