1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. ABD'den Karzai'ye ağır suçlama
ABD'den Karzai'ye ağır suçlama

ABD'den Karzai'ye ağır suçlama

ABD Dışişleri Bakanlığı eski Narkotik Dairesi Müdürü''Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin hükümeti de uyuşturucu şebekelerini koruyor'' iddiasında bulundu.

A+A-

Amerikan narkotik dairesi müdürlüğünden geçen ay istifa eden Schweich'ın, New York Times gazetesinde yer alan açıklamasına, Devlet Başkanı Karzai ise sert yanıt vererek, ''Afganistan'ın haşhaş ekiminden faydalanan uluslararası büyük şebekeler bunun suçlularıdır'' dedi.

Schweich, gazetedeki açıklamasında ''Afganistan'da, eroin yapımında kullanılan haşhaş üretimi ve afyondan sadece Taliban değil, Hamid Karzai'nin hükümeti de bundan gizlice yararlanmaktadır'' ifadesini kullandı.

Schweich, açıklamsını şöyle sürdürdü:

''NATO müttefikleri ve İngilizler dahi afyon ticaretiyle savaşa hiçbir zaman tam destek vermiyor. At gözlüklü savunma bakanlığımız Pentagon, ABD'de kısır görüşlü bazı Demokrat Parti üyeleri, Avrupa devletlerinin entrikayla dolu eski kendini beğenmiş tavrı ve de ürkek hali, Afganların kendi yozlukları ve bizzat Taliban uyuşturucuyla savaşımıza büyük zarar veriyor. Bizzat Karzai yönetimi afyon ticaretini bilinçli gizliyor.''

Schweich, Afganistan'da geçen yıl haşhaş tarlalarından 20 bin hektarlık kısmın yok edildiğini ancak bu yıl bunun üçte biriyle yetinildiğini de belirtiyor.