1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ABD de 150 banka daha batabilir
ABD de 150 banka daha batabilir

ABD de 150 banka daha batabilir

New York Times’ın haberine göre ABD’deki 7 bin 500 bankadan 150’sinin önümüzdeki 12 ila 18 ayda batacağı tahmin ediliyor.

A+A-

ABD hükümetinin California merkezli ülkenin en büyük üçüncü mortgage sağlayıcısı IndyMac Bancorp’a el koymasının ardından kaç bankanın daha batacağı sorusu gündeme geldi. The New York Times’ın haberine göre, analistler ABD’deki 7 bin 500 bankanın 150 kadarının önümüzdeki 12 ila 18 ayda batabileceğini öngörüyor. Diğer bankaların da şube kapatma veya birleşme yoluna gideceği belirtiliyor.

ABD’de konut fiyatlarının düşmeye devam etmesi ve mortgage kredilerindeki batıkların artması, finansal sektörün içinde bulunduğu zor durumun daha da derinleşmesi anlamına geliyor. Bu noktada, ülkenin en büyük mortgage kuruluşları Fannie Mae ve Freddie Mac’in geleceğinin ABD bankaları için hayati olduğu belirtiliyor.Bankaların elinde Fannie Mae ve Freddie Mac’in çıkardığı veya garanti ettiği 1 trilyon 300 milyar dolarlık menkul kıymet bulunuyor. Fannie Mae ve Freddie Mac’in bu yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde bankaların milyarlarca dolarlık ek sermaye artırması gerektiği ifade ediliyor. - CNBC-E