1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Abant Ruhu Diyarbakır'a Taşınıyor
Abant Ruhu Diyarbakır'a Taşınıyor

Abant Ruhu Diyarbakır'a Taşınıyor

Abant Platformu'nun 4 - 5 - 6 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirdiği "Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" toplantısının sonuç bildirgesi Diyarbakır'da geniş bir katılımla masaya yatırılıyor.

A+A-

Abant katılımcılarının yanı sıra bölgedeki bütün sivil toplum kuruluşu ve siyasetçilerin katılacağı toplantıda daha çok "Anadilde eğitim" ve "ekonomik kalkınmanın" tartışılacağı öğrenildi.

Diyarbakır'daki 5 büyük sivil toplum kuruluşu temsilcisinin organize ettiği toplantıya, Abant'a katılan herkes Diyarbakır'a davet edildi. İftar saatinden sahura kadar devam edecek tartışma programı için davetlerinin tamamından olumlu yanıt gelirken, Abant'a katılmayan Demokratik Toplum Partisi (DTP) şuana kadar katılıp katılmayacağı yönünde görüş belirtmedi.

Kürt sorununun her yönüyle ve özgürce tartışıldığı Abant Platformu'nun sonuç bildirgesinin Diyarbakır'da tartışılacağı programı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Raift Türk ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu organize ediyor.

Toplantı hakkında bilgi veren DTSO Genel Sekreteri Baver Ucaman, toplantının iftar saatinden sahura kadar süreceğini söyledi.

Ucaman, toplantıya Abant katılımcılarının yanı sıra Güneydoğu'daki bütün sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasetçilerin katılacağını ifade etti.

Bölgedeki sorunlar için ortak akıl ve özgür ortamda ele alınan sonuç bildirgesinin yeniden tartışmaya açılacağını anlatan Ucaman, "Toplantının yeni bir dönüm noktası olacağını umuyoruz. Abant ruhunun Diyarbakır'a taşınması, sorunların olduğu yerde tartışılması kadar güzel ne olabilir ki." diye konuştu.

Toplantı fikrinin Abant'a katılan Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden geldiğini de anlatan Ucaman, hiçbir ayrım yapmaksızın bütün kesimi toplantıya davet ettiklerini kaydetti.

Ucaman, davetliler listesinden şuana kadar sadece DTP'dan olumlu ya da olumsuz yanıt alamadıklarını vurguladı.

"Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" toplantısının sonuç bildirgesinin bütün yönleriyle yeniden tartışılacağı toplantı 13 Ekim Cumartesi günü Dicle Üniversitesi Canlı Alabalık Tesisleri'nde yapılacak.

Abant Platformu'nun sonuç bildirgesinden şu sonuçlar çıkmıştı: Her türlü şiddetin ve şiddet içeren yöntemlerin mutlak olarak reddedilmesini, Kürt sorununun çözümü için vazgeçilmez bir önşart addediyoruz. Kürt sorunu, kuvvet kullanma ve güce başvurularak çözülemez. Kürtlere ve diğer unsurlara yönelik asimilasyon politikalarını reddediyoruz. Türk ve Kürt ayrımının, karşılıklı olarak homojenleştirmek, ötekileştirmek ve yabancılaştırmak amacıyla kullanılmasına karşı çıkıyoruz.

İtiraf etmek gerekir ki, Kürt sorunu etrafında geçmişte çok acı olaylar yaşanmıştır. Bu acı olaylar, yenilerinin yaşanmaması için tecrübe olarak hatırlanmalı, kan davasına dönüştürülmemelidir.

Kimsenin elinde kitlelerin vekaleti yoktur. Bu nedenle bir toplum adına konuşmayı, bir temsil niteliği öne sürmeyi çözümü zorlaştıran bir üslup ve muhakeme tarzı olarak görüyoruz.

Barış içinde birlikte yaşama özlemimizin gerçekleşmesi için Kürtlerin yoğun oldukları Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde ekonomik kalkınma büyük önem taşımakla birlikte, yöre insanlarının şeref ve haysiyetlerinin hak ettikleri gibi yüceltilmesi de zorunludur.

Bu cümleden olmak üzere, temel insan haklarıyla ilgili tüm uluslararası sözleşmelerde yer verilen sosyal, kültürel ve siyasi hakların eksiksiz ve çekincesiz kabulü elzemdir. Kapsamlı bir af kanununun koşullarının oluşturulması elzemdir.

Anadile saygı, insana saygıdır. Anadili konuşma, eğitim ve öğrenimde kullanma hakkının vazgeçilmez insan hakkı olduğunu ve bu hakka karşı çıkmanın hiçbir gerekçesi olamayacağını düşünüyoruz.

Kürt sorunu etrafında hukuk devleti sınırları dışına çıkan bütün uygulamaları reddediyoruz. Abant Platformu olarak toplantının insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı, güven verici bir ortamın oluşturulmasına ve sürdürülmesine katkıda bulunduğuna inanıyoruz. Barışı ve geleceği hedefleyen çözüm arayışımız yüzyıllardır ortaya konulan bütünlük içinde birlikte yaşama iradesinden güç almaktadır.