1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'AB insani yardım koridoru için Türkiye'ye baskı kurmalı'
'AB insani yardım koridoru için Türkiye'ye baskı kurmalı'

'AB insani yardım koridoru için Türkiye'ye baskı kurmalı'

Kobanê İnşa Koordinasyonu Üyesi Hülya Alökmen Uyanık, son dönemlerde DAİŞ saldırılarının bahane edilerek Suruç'tan geçişlere izin verilmediği gibi yurt dışından gelen yardım malzemelerinin de limanlarda ağır vergilerle bekletildiğini ifade ederek, Avrupa

A+A-

Diyarbakır'da Sümerpak içerisinde bulunan Kobanê İnşa Koordinasyonu'na ait depolarda çalışan emekçiler, bugünler de hummalı bir çalışmaya ev sahipliği yapıyor.

Çuvallar içinde buğday, yüzlerce kutuda şeker, çocuk kıyafetleri, temizlik maddeleri gibi temel ihtiyaç malzemeleri ile yeni bir yaşamın ilmek ilmek örülmesi depoya ulaştırılıyor.

Ramazan ile birlikte yurttaşların fitre ve zekâtlarını Kobanê'ye ulaştırmak istediğini ifade eden Kobanê İnşa Koordinasyonu Üyesi Hülya Alökmen Uyanık, yardımların sadece zekâtlarla sınırlı kalmaması gerektiğini belirterek, inşa için daha güçlü desteğe ihtiyaç olduğunu ifade etti.
 
'Yardım koridorunun açılması için baskı kurulmalı'


Kobanê'nin özgürleşmesinin ardından önce Diyarbakır ardından da Brüksel'de "Kobanê İnşa" toplantılarının yapıldığını ve toplantıda, Kobanê İnşa Koordinasyonu kurulduğunu söyleyen Alökmen Uyanık, yapılan konferanslarda inşa için hazırlanan raporların sunulduğunu kaydetti.

Sunulan raporlarda ön plana çıkan noktanın İnsani Yardım Koridoru'nun açılması gerekliliğinin bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Alökmen Uyanık, özellikle son dönemlerde DAİŞ saldırılarının bahane edilerek Suruç'tan geçişlere izin verilmediğini yine yurt dışından gelen yardım malzemelerinin de limanlarda ağır vergilerle bekletildiğini ifade etti.

Alökmen Uyanık, bu anlamda Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye insani yardım koridorunun açılması için baskı kurması gerektiğini dile getirdi.
 
'İnşa için inşaat malzemeleri Kobanê'ye ulaştırılsın'
Alökmen Uyanık, inşa çalışmaları kapsamında Kobanê'nin savaş enkazından temizlenerek, mayınların yok edilmesi gerektiğini söyledi.

Kobanê'nin bir bölümünün müze olarak bırakılacağını vurgulayan Uyanık, çıkartılan raporlar ölçüsünde kentin ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmaya uygun inşa edileceğini belirtti.

Kobanê'de 12 bin kişinin yaşayabileceği, zemin artı 2 kattan oluşan bahçeli evlerin planlandığını ve bu evlerin yapımına en kısa zamanda başlanacağını aktaran Alökmen Uyanık, bu nedenle inşaat malzemelerinin biran önce Kobané'ye ulaştırılması gerektiğini vurguladı.
 
'Yardım hesapları güvenilirdir'


Yeniden başlatılan "Rojava için bir koli de sen al"

kampanyasını hatırlatan Alökmen Uyanık, alınan kolilerin Sümerpark'ta bulunan yardım deposuna ulaştırıldığını belirtti. Kobanê'nin yeniden inşa edilmesine ilişkin yardımların da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan hesaplarda toplandığını ifade eden Alökmen Uyanık, bu anlamda yurttaşların güvenmesi gerektiğini söyledi.

Rojava için açılan hesap numaraları şu şekilde:

TL: TR 67 0001 5001 5800 7303 5916 20

DÖVİZ: TR 36 0001 5001 5804 8015 5423 00

SHİFT KOD: TVBATR2A

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler