1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AB Büyükelçisi Ripert'ten Baydemir'e ziyaret
AB Büyükelçisi Ripert'ten Baydemir'e ziyaret

AB Büyükelçisi Ripert'ten Baydemir'e ziyaret

İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaat çalışmalarını yerinde incelemek üzere Diyarbakır'a gelen AB Türkiye Delegasyonu Türkiye Başkanı Jean-Maurice Ripert, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Baydemir, “Bilebildiğimiz kadarıyla

A+A-

Dicle Nehri'nin ekolojik dengesini koruyacak, rehabilite edecek ve daha fazla zarar görmesiniengelleyecek İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Projesi inşaat çalışmaları devam ediyor. Avrupa Birliği'nin yüzde 85, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yüzde 6'lık hibeleri ve DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün yüzde 9 özkaynağı ile gerçekleşecek İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi çalışmalarını görmek üzere Diyarbakır'da bulunan AB Delegasyonu Türkiye Başkanı-Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Ripert'a İkinci Kâtip Virve Vimpari, Siyasi İşler Danışmanı Sema Kılıçer ve Proje Birim Sorumlusu Elif Torcu eşlik etti. Ziyarette Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, Meclis Başkanvekili Hacı Haspolat ve Genel Sekreter Abdullah Sevinç de hazır bulundu.  

Diyarbakır'da bulunmaktan mutluyum

İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi temel atma töreninin Ekim ayı ortalarında yapılacağını belirten AB Delegasyonu Türkiye Başkanı-Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, Diyarbakır'da böylesine anlamlı bir çalışmadan ötürü bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

8 bin yılın en verimli 10 yılı

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, Diyarbakır'da yaşamın 8 bin yıldır kesintiye uğramadan devam ettiğini söyledi. Baydemir, “Bilebildiğimiz kadarıyla 8 bin yılın en zor 100 yılını geride bıraktık. Ve bu 8 bin yılın en verimli 10 yılını yaşamaktayız” diyerek, on yıllık zaman dilimi içinde ortak çalışmalar yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye'nin birgün AB'ye girmesini arzuladığını ifade eden Baydemir, “Gerçekleşmesini arzulamış olduğum Türkiye'nin AB'ye katılımı gerçekleştiğinde, AB'nin en köklü kültürel mirasa ve çeşitliliğe sahip kenti Diyarbakır olacaktır. Geleceğin Avrupa Birliği'nin kültür başkentine hoşgeldiniz” diye konuştu.

Tesis, nehir canlı yaşamı için önemli

Baydemir, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin nehirdeki canlı yaşamı bakımından büyük önem taşıdığını belirtti. Tesisin Dicle Nehri kıyısında bulunan iller ve ülkeler için önemine işaret eden Baydemir, yaptıkları bu ortak çalışmadan dolayı delegasyona teşekkür etti.

Cam minyatür hediye etti

Baydemir, Surp Gragos Kilisesi'nin top atışları ile yıkılmış Çan Kulesi'nin Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Cam Atölyesi'nde yapılan cam minyatürünü hediye etti.  Surp Gragos Kilisesi restorasyonunun geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi desteği ile yapıldığını ve şu an ibadete açık olduğunu belirten Baydemir, hediyeyi, “Diyarbakırımızın geçmişte yaşanan tüm inançları ve kültürleri tekrar yaşatma arzusu olarak görmenizi istiyorum” şeklinde konuştu.   

DİSKİ'de toplantı yapıldı

Diğer yandan, AB Katılım Öncesi Mali Yardım Projesi (IPA) kapsamında bulunan “Diyarbakır Su ve Atıksu Projesiénin 3 aylık Yönetim Kurulu toplantısı DİSKİ Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapıldı. Toplantıya, DİSKİ Genel Müdürü Fahrettin Çağdaş, AB Türkiye Delegasyonu Temsilcileri Virve Vimpari ile Elif Torcu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanı Ercan Tortop, Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı Murat Kara, Teknik Uygulama Birimi Koordinatörü Gamze Türkmen, Sözleşme Uzmanı Serap Sever ve Müşavir Firma Temsilcileri katıldı.