1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AA'nın kürtçe yayına başlaması
AA'nın kürtçe yayına başlaması

AA'nın kürtçe yayına başlaması

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir: ''Anadolu Ajansının Kürtçe yayına başlayacak olmasından mutluyum. Kürtçe yayın yaşamında Anadolu Ajansına başarılar diliyorum.

A+A-

'' Hakkari Belediye Başkanı Bedirhanoğlu: "Ajansın bu yönde başlattığı çalışmadan dolayı ajans yöneticileri ve çalışanlarına teşekkür ediyor, üstün başarılar temenni ediyorum. Muş Belediye Başkanı Dede: "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kürtçe yayın veriliyor. AA'nın attığı adım oldukça önemli bir adımdır''

Kuruluşunun 100. yılında 11 dilde yayın yapmayı hedefleyerek uluslararası 5 haber ajansından biri olma vizyonuyla hareket eden Anadolu Ajansı'nın yayın dilleri arasına Kürtçeyi de katması, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki belediye başkanlarınca olumlu bir adım olarak değerlendirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Anadolu Ajansı'nı (AA) Kürtçe'nin Kurmancca ve Soranca lehçelerinde yayına başlamasına ilişkin yaptığı açıklamada dil, kimlik, sanat ve kültürün yeryüzünü süsleyen bir gül bahçesi olduğunu, bütün insanların ve insanlığın da o çiçekleri barındırması gerektiğini ifade ederek Anadolu Ajansı'nın Kürtçe yayına başlamasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

AA'yı kutlayan ve başarılar dileyen Baydemir, atılan adımın Kürt dili ve kimliği açısından kutsal olduğunu ifade ederek "Şimdiye kadar kürt dil, kültür ve kimliği tanınmıyordu. Türkiye tarihine baktığımız zaman 1923 - 1924'ten bugüne kadar Türkiye'nin bir zenginliği olan Kürt kimlik, dil ve kültürü maalesef yeterince tanınmamış. Şu anda konuştuğum bu dil dağlı dili, anlaşılmayan bir dil, aslında olmayan bir dil olarak adlandırılmış" diye konuştu.

Baydemir her bir dilin, cennet bahçesindeki bir çiçeğe benzediğini, eğer bu dillerden biri yasaklanırsa çiçek bahçesindeki bir çiçeğin kurutulmuş olacağını belirterek  "Yıllarca bu yapıldı ve bu durum da insanların büyük sorunlarla karşı karşıya gelmesine sebep oldu" diye konuştu.

Yetmiş yıldır bu topraklarda barışın sağlanamadığını ifade eden Baydemir, "Yasaklar savaş, yokluk ve yoksulluğa sebep oldu. Türk, Kürd, Arap, Laz ve Çerkez gibi toplumların birbirinden kopmasına uzaklaşmasına sebep oldu. Bu nedenle bu yetmiş yılda dili koruyan ve bu anlamda emek veren herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı'nın Kürtçe yayına başlamasının gecikmiş ama iyi bir gelişme olduğunu düşündüğünü belirten Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Türkiye'de 20 milyona yakın bir Kürt nüfusun olduğunu ve şimdiye kadar bu nüfusa yönelik bir yayının yapılmamış olmasının bir eksiklik olduğunu ifade etti.

AA'nın devreye girmesinin sevindirici bir gelişme olarak gördüğünü kaydeden Bedirhanoğlu, "Umarım bu yönde tüm ajanslarda bu nüfusu dikkate alarak halkı bilgilendirme, kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarına şekil verir. Anadolu Ajansı, kökeni çok eskiye dayanan bir ajans ve Kürtçe yayına başlaması elbette ki büyük yarar sağlayacaktır. Büyük bir eksikliği dolduracağına inanıyoruz. Kürt dili ve edebiyatı ile ilgili uzmanların, bilenlerin bu konuda görevlendirilmesini istiyoruz. Ortadoğu'da 40, Türkiye'de 20 milyona yakın bir nüfus kitlesi vardır. Ajansın bu yönde başlattığı çalışmadan dolayı ajans yöneticileri ve çalışanlarına teşekkür ediyor, üstün başarılar temenni ediyorum. Bu konu çok daha önce olması gereken bir konuydu. Geçte olsa yapılıyor olması teşekküre şayan bir durumdur diye düşünüyoruz" diye konuştu.

-Anadolu Ajansı, yapacağı Kürtçe yayınla öğrencilerimize ışık tutacaktır

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede ise Kürtçenin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygın bir şekilde kullanıldığını belirterek, AA'nın attığı adımın oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Dede, "Bunun tüm kanallara taşınması ve devlet televizyonlarından da bunun görüşülmesinin hiçbir mahsuru yoktur. TRT 6 bu konuda başarı sağlamıştır. AA'nın da bu konuda başarılı olacağına inanıyorum ve destekliyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT