1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 98 Yıl önceki Ruhu yaşamak
98 Yıl önceki Ruhu yaşamak

98 Yıl önceki Ruhu yaşamak

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Çanakkale Zaferi'nin 98'inci yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

A+A-

Vali Toprak, mesajında tarihe altın harflerle kazınan kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi'nin 98. yıl dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin onurunu ve haklı gururunu yaşamakta olduklarını kaydetti.
 
ÇANAKKALE RUHU

Çanakkale Zaferi'nin, milletimizin kahramanlık ve fedakarlıkların doruk noktasına ulaştığı bir prestijin ve azmin mücadelesi olduğunu vurgulayan Toprak, Çanakkale'de yapılan ve çetin savaşlar sonunda kazanılan bu zaferin, ayrıca incelenmesi gereken mutlu bir sonun başlangıcı olduğunu belirtti.
 
"Çağının en modern ve ileri teknolojisiyle donatılmış olan güçlü düşman donanmasının kıyıya ateşlediği top mermilerinin düştüğü yerden Anadolu'nun insanıyla kucaklaştığı, kaynaştığı yerdir. Bilinmelidir ki bu zafer kolay elde edilmemiştir. Aziz milletimizin Anadolu'daki varlığının devamı bu zaferin kazanılması ile mümkün olmuştur" diyen Toprak, Çanakkale savaşlarının, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olduğunu ifade etti.
 

BU ZAFERİN DEĞERİ

Bu zaferin, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olduğuna yer verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.
 
Çanakkale'yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir Çanakkale'yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna "ya şehit ol, ya gazi" demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan analardır. Diyarbakırlısı, Edirnelisi, Aydınlısı, Samsunlusu hep koyun koyuna Çanakkale'de ve vatanımızın dört bir yanında yatmaktadır. Bu yönüyle vatanımızın her bir köşesi kardeşliğin, birlik ve beraberliğin toprağıyla örtülüdür.

KAHRAMANLIK DESTANI
 
Kahramanlık destanının yazıldığı en önemli savaşlardan biri olan Çanakkale Savaşı'nın zaferle taçlandırıldığı 18 Mart günü aynı zamanda aziz şehitlerin hatırasını canlı tutmak ve daha sonraki nesillere aktarmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'Şehitler Günü' olarak kabul ve ilan edilmiştir. Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.
 
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 98. yıl dönümü vesilesiyle, bize böyle bir kahramanlık destanını, zaferini, gururunu yaşatan başta devletimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, mukaddes vatanımızın korunması ve milletleri millet yapan değerler için mücadele eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize milletçe şükranlarımızı sunuyoruz."

HABERE YORUM KAT