1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 90'lı yıllları aratmıyor
90'lı yıllları aratmıyor

90'lı yıllları aratmıyor

Başbakan Erdoğan'ın Akil İnsanlar Komisyonu ile yaptığı toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Erdoğan'ın Akil İnsanlar ile yaptığı toplantının 1990′lı yıllardaki havayı yarattığını söyledi. Bilici, Başbakan'ın

A+A-

Akil İnsanlar Komisyonu'nun 7 bölgede yaptığı çalışmalar sonucu hazırladığı raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu toplantıya ilişkin İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici açıklamalarda bulundu. Bilici, Başbakan'ın Akil İnsanlarla yaptığı toplantıda yaptığı açıklamaların kaygı verici olduğunu dile getirdi.

'Son derece kaygı vericidir'

Erdoğan'ın toplantıda kullandığı sözlere şaşırmadıklarını dile getiren Bilici, bir süredir sınır hattında yaşanan askeri hareketlilik ile ilgili kendilerine yoğun şikayetler geldiğini belirterek, “PKK'nin geri çekilme kararından sonra biz de bir izleme komisyonu oluşturduk. Bunu yaparken yoğun bir askeri hareketlilik olduğunu gördük. Bu çalışmayı yaparken özellikle Siirt, Şırnak, Hakkari bölgelerinde sıkıntıların olduğunu gördük. Yöre halkı ile yaptığımız görüşmeler ve yaptığımız incelemeler bizde de ciddi anlamda kaygılar yarattı. Bununla ilgili olarak Hakkari Valisi ile görüştük. Oradaki HPG militanları ile de görüştük. Bu vesile ile bir izlenim elde ettik. Orada yaşayan halk, devletin bir savaş hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi. Bu da bizde son derece büyük tedirginlik yarattı. Ortada mevcut olan karakollar ve yeni ilave edilen karakollar, korucular aynı şekilde duruyor. Sınırlarda askerler de duruyor. Bir yandan PKK'lilerin geçişini kabul edeceksin, antlaşma yapacaksın. Diğer yanda da sınırları tutacaksın. Bu son derece kaygı vericidir” dedi.

'Savaş devam ettiriliyor'

Erdoğan'ın Akil İnsanlar ile yaptığı toplantının 1990′lı yıllardaki havayı yarattığını kaydeden Bilici, şunları dile getirdi:

“Erdoğan da Akil İnsanlar ile yaptığı toplantıda zaten bunları kabul ediyor. Biz bu söylemleri doğru bulmuyoruz. PKK silahlı güçleri çatışmaya girmemek adına, korucularla karşılaşmama adına çok ciddi anlamda yollarını uzattıklarını aktardı. 24 saat insansız hava uçaklarının keşif yaptığını gözlemledik. Bize göre bu savaş hala Türkiye Cumhuriyeti tarafından devam ettiriliyor. Çünkü bütün mekanizmaları olduğu gibi duruyor. Başbakan'ın yapmış olduğu açıklama 90′lı yılları yaşıyormuşuz gibi bir hava yarattı.”

'Kim bu süreci bozarsa altında kalır'

Başbakan'ın kullandığı dilin çözüm sürecine uygun olmadığını ve sürece zarar vereceğini vurgulayan Bilici, “Başbakan bir an önce ne tür bir çözüm olacağını, ne tür bir yol yöntem izleyeceğini çok açık bir şekilde kamuoyuna açıklamalı. Bir de dilin, üslubun çözüm sürecine uygun olması gerekir. Ama maalesef son derece ötekileştirici, provokatif bir dil kullanıyor. Bu süreçte Sayın Abdullah Öcalan'ın rolü çok büyüktür. Onun için derhal koşullarının düzeltilmesi gerekiyor. Kim bu süreci bozar ise bunun altında kalır. Eğer bir daha silahlar konuşursa gerisini de düşünmek istemiyoruz. Bunların olmaması için hükümete ve devlete bir baskı uygulayacağız. Çok acil eylem planları gerçekleştireceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT