1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 9 maddelik uzlaşı
9 maddelik uzlaşı

9 maddelik uzlaşı

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın düzenlediği seçim güvenliği ve huzur toplantısına, sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Hilmi Atabay, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü de katıldı.

A+A-
30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin barış ve huzur içerisinde geçmesi amaçlanarak düzenlenen toplantı öncesi Vali Kıraç, temsilcilerin de görüş ve önerilerini dinledi.
 
Vali Mustafa Cahit Kıraç başkanlığında 30 Mart'taki yerel seçimlerin güvenli bir ortamda gerçekleşmesi ve halkın iradesinin sandığa yansıması amacıyla STK yöneticileriyle toplantı düzenlendi.
 
Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın düzenlediği seçim güvenliği ve huzur toplantısına, sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Hilmi Atabay, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü de katıldı. 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin barış ve huzur içerisinde geçmesi amaçlanarak düzenlenen toplantı öncesi Vali Kıraç, temsilcilerin de görüş ve önerilerini dinledi. Buarada konuşan Vali Kıraç, "Seçim sürecinde ülkemizde devam eden barış sürecine, kardeşlik ve huzur ortamını daha da kalıcı hale getirmeliyiz" dedi.
 
ÇÖZÜM SÜRECİ VE SEÇİM
 
Çözüm sürecinde Diyarbakır'ın burada yaptığı tüm etkinliklerin Türkiye ve komşu illerden takip edildiğini belirten Kıraç, "Bu sürece gelinceye kadar hem kamu görevlileri ve seçimde görev alacak güvenlik mensuplarının eğitimlerine çok önem verdik. Siyasi partilerin temsilcileriyle seçimin huzurlu ortamda geçirilmesi amacıyla toplantı yaptık. Diyarbakır için hizmet üreten her sektörün temsilcileriyle görüşmeler yaptık. Yapılan bu toplantılarda halkımıza barışın ortak söylemini bir görev olarak bildik." diye konuştu.
 
Kıraç, TÜİK verilerine göre Diyarbakır'ın nufüsunun 1 milyon 607 bin 434'e ulaştığını hatırlatarak, bu nufüsun yüzde 90'nın şehir merkezinde yaşadığını ve yerel seçimlerde il genelinde 923 bin 544 vatandaşın seçmen olarak oy kullanacağını söyledi.
 
HUZURLU BİR SEÇİM İÇİN
 
Bu seçmenlerin 3 bin 500 sandıkta oy kullanma işlemlerini gerçekleştireceğini kaydeden Kıraç şöyle dedi: "Bu seçimlere 14 parti katılacak. Bu partiler hem il hemde ilçe belediye başkan adaylarını göstermiştir. Yaptığımız bütün çalışmaların öncelikle birinci derecede hizmet yapacak birimlerin kanunlara uyacağız. Herkes hukukun kendisine verdiği haklar çerçevesinde görevlerini bilecek. Siyasi partiler ilgili mevzuat kapsamında adaylarını seçip başvurularını yaptılar. Seçim sürecinde propaganda süreçleri başladı. Şuan'da Diyarbakır'da yaklaşık 140 seçim irtibat bürosu bulunuyor. Siyasi parti yöneticileriyle toplantıda bir mütekabat imzaladık. Seçimin bölgemizde huzurlu geçmesi için bu çağrının önemli olduğunu düşünüyorum."
 
9 MADDELİK MUTABAKAT
 
Kıraç, Türkiye 1 yıldır çözüm süreciyle ölümlerin ve çatışmaların olmadığı bir süreci uzun süreden beridir ilk defa yaşadığına vurguladı. Bu süreci yaşamakla herkesin memnun olduğunu ve bu memnuniyetin altını çizdiğini anlatan Kıraç şöyle konuştu:
 
"İnsan yaşamak için vardır. İnsan vurulmak, itilmek, ve aşağılanmak için yoktur. İnsan yaratılmışların en şereflisidir. Bütün kainat insanın hizmetine verilmiştir. Bu nedenle başlayan bu projede bölge insanın bu projenin ne kadar etkili olduğunu çok iyi görüyordur. Yaptığım bütün temaslarda bu durumu rahatlıkla görüyorum. Kahvede, camiide, sokakta ve toplumsal mekanların olduğu her yerde vatandaşlarla görüştüğümde bu konuda memnuniyetlerini alıyorum. Orta yaşlı insanlar hayatlarında ilk defa böyle çatışmasızlık ve huzurun olduğu bir ortam gördüler. Bu nedenle toplantının amacı seçim süreci ve ülkemizde devam eden barış sürecini, kardeşlik ve huzur ortamını dahada kalıcı hale getirmektir. Seçim sonrasında ise bu sürecin dahada kalıcı hale getirilmesini istiyoruz."
 
Daha sonra Vali Kıraç huzurlu bir seçim sürecinin yaşanması için hazırladığı maddeleri STK temsilcilerine sunarak görüşlerini aldı. Konuşmaların ardından 9 maddelik mutabakat oy birliği ile STK temsilcileri tarafından imzalandı.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT