1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 9. Avrupa aşı haftası
9. Avrupa aşı haftası

9. Avrupa aşı haftası

DİYARBAKIR- Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü, aşı uygulayarak her yıl yaklaşık 50 bin bebeğin ölümünün önlendiğini bildirdi.

A+A-

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünce 22-26 Nisan'da düzenlenen "9. Avrupa Aşı Haftası" dolaysıyla yapılan açıklamada, aşının insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığı bildirildi.

Aşının, virüs, bakteri gibi mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak geliştirilen biyolojik maddeler olduğuna dikkat çekilen açıklamada, aşı uygulamaları sonucunda sağlık alanında büyük kazanımlar sağlandığı vurgulandı.

Aşı sayesinde çiçek hastalığının dünya üzerinden yok edilmesi ve çocuk felci yapan mikrobun Türkiye'nin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinden yok edilmesinin sağlandığı kaydedilen açıklamada, aynı başarının diğer aşı ile korunabilir hastalıkların da kontrol altına alınması için sürdürülmesinin hedeflendiği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesince 2005 yılından itibaren aşılamanın desteklenmesini savunmak için her yıl "Aşı Haftası" yapılmasına başlandığı anımsatılan açıklamada, "Aşı Haftası"nda öncelikle kızamık ve polio eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve aşılanma talebinin artırılmasının hedeflendiği aktarıldı.

Her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkının olduğunu, bunun da ancak aşılanma ile mümkün olacağı bildirilen açıklamada, dünyada her yıl difteri, boğmaca, yeni doğan tetanosu, kızamık, hepatit B, verem gibi hastalıklardan dolayı çocukların ya öldüğü ya da hastalandığı, bunların aşı ile önlenebilir hastalıklar olduğu kaydedildi.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

"Korunabilir hastalıklara karşı etkin, ücretsiz ve uygulaması kolay olan aşılardır. Aile Sağlığı Merkezleri tarafından bebeklere, okul çağı çocuklara ve gebelere aşılama çalışmaları rutin olarak yapılıyor. Sevgili anne ve babalar, geleceğimizin teminatı en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklı yetişmeleri için rutin aşılarını yaptıralım, bu konuda tüm sağlık çalışanlarına yardımcı olalım. Unutmayalım ki sadece aşı uygulayarak her yıl yaklaşık 50 bin bebeğin ölümünü birlikte önlüyoruz."

Muhabir: Ömer Yasin Ergin
Yayınlayan: Nurten Aslan

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT