1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 81 ili gezen “Çemberimde Gül Oya” sergisi Dicle’de
81 ili gezen “Çemberimde Gül Oya” sergisi Dicle’de

81 ili gezen “Çemberimde Gül Oya” sergisi Dicle’de

Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile 81ilden 81 öğretmenin hazırladığı kültür sergisi “Çemberimde Gül Oya”, Dicle Üniversitesi’nde açıldı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün desteklediği ve e-Twinning projesi kapsamında 81 ili kapsayan, öğrencilere ve halka kültürel değerleri yeniden kazandırmayı hedefleyen “Çemberimde Gül Oya” adlı projenin sergi açılışı Dicle Üniversite kongre merkezinde gerçekleşti.
 
Modern Halk Dansları Topluluğunun yöresel halk oyunları gösterisi ile başlayan sergi, Vali Yardımcısı Taner Bircan, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün ve Proje Yürütücüsü Münir Tan tarafından açıldı.
 
Kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerlerin tanıtılması amacıyla 81 ilden gelen çemberler, oyalar, yazmalar, maniler ve türkülerin yazıldığı levhalar, yöreye ait yemek tarifleri, işlemeler, el sanatları ve kültürel varlıklardan oluşan sergiyi gezen Bircan ile Eyigün, Diyarbakır standında proje kapsamında oluşturulan hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazdı. Hatıra fotoğraflarının çekildiği sergi, ilgilileri tarafından ziyaret edildi.
 
Proje, kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerleri yeniden kazandırmayı, kültürlerarası bilgi alışverişi ve kültürel kaynaşmayı sağlamayı, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizi ve motiflerimizi yeniden gözler önüne sermeyi amaçlanıyor. “Çemberimde Gül Oya” sergilerinin Ocak 2017’ye kadar 81 ilde tamamlanması hedefleniyor.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT