1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 8 Mart Programı açıklandı
8 Mart Programı açıklandı

8 Mart Programı açıklandı

Kongra Jinen Azad (Özgür Kadın Kongresi - KJA) 2016 yılının 8 Mart Kadınlar günü ve haftasını kapsayan etkinlikler takvimini açıkladı.

A+A-

Buna göre, merkezi miting 8 Mart günü Diyarbakır’da gerçekleştirilecek.

KJA, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve haftasını kapsayan etkinlikler için yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Kürt Kadın Özgürlük Mücadelesi'nin dünya kadınlarına öncülük ettiği, büyük umutlarla ve direniş ruhuyla yeni bir 8 Mart sürecine giriyoruz. İçinde bulunduğumuz zaman ve mekanda erkek egemen zihniyeti savaşlarıyla,yıkımlarıyla, taciz ve tecavüzleriyle kadın şahsında toplumu soykırıma uğratmakta bir kez daha geri durmamıştır. Toplumsal tarih göstermiştir ki; tüm özgürlüklerin yok edilmesi kadın kimliğinin yok edilmesine, sömürülmesine bağlıdır. Çünkü egemenler,  yaşamın anlam gücü olan kadın kimliği ve kültürünün, toplumsal hakikati açığa çıkarabileceğini çok iyi bilmektedir. Binlerce yıldır fabrikalarda emekçiler yakıldı, ev içinde kadınların emeği hiçleştirildi,toplumsal yaşamda cinsiyetçilik ideolojisiyle kadınlar aşağılandı,tecavüze uğradı,katledildi ve toplum gün be gün teslim alınmak istendi” denildi.

AKP’nin, erkek egemen zihniyetin son temsilcisi olduğu kaydedilen açıklamada, AKP’nin kadın katliamlarını teşvik ederek, doğallaştırmaya çalıştığı vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi.

“Özellikle Kürdistan'da öz yönetim direnişinin olduğu alanlarda kadın bedeni üzerinde uygulanan faşizan uygulamalar,  Kürt kadını şahsında, tüm Ortadoğu ve dünya kadınlarının özgürlük mücadelesinin kazanımlarını boşa çıkarmayı hedeflemektedir. Son bir yıl içinde bir çok kadının vahşice katledilmesi kadına yönelik yaratılan cinsiyetçi algıları bir kez daha sorgulatmış ve kadınlar öz savunmalarını her alanda esas almayı hedef almıştır. Tüm toplumsal sömürü biçimleri kadın kimliğiyle  gelişiyorsa yaşamı yeniden özgürlükler temelinde anlamlandırmak da biz kadınların temel sorumluluğu olmaktadır. 2016 yılının 8 Martı'nda zılgıtlarımız, AKP ve DAİŞ vahşetine karşı direnişi yükseltme ve mücadeleyi büyütme yılı olacaktır. Rojava'da kadın devrimi coşkusuyla başlayan yürüyüş,  bugün de Cizre, Silopi, Nusaybin  ve Sur olmak üzere özyönetim direnişleriyle taçlandırılmıştır. Ekinlerden, Sevêlerle devam eden Kadın Özgürlük yürüyüşü tüm dünya kadınlarının özgürlük mirasına dönüşmüştür”

AKP ve DAİŞ zihniyetine karşı, kadınların örgütlülüğünü,mücadele düzeyini ve özgürlük sevdasını hep birlikte alanlarda bir kez daha haykırması gerektiği kaydedilen açıklamada “Acılarımızı, üzüntülerimizi,  öfkemizi isyana çevirelim ve isyanımızı özgürlüğümüz için örgütleyelim. Örgütsüz tek bir kadın kalmadığında özgürlüğümüzün yolunu açacak, güneşin sıcaklığıyla yaşamı anlamlı kılacağız. Kürdistan'da ve Ortadoğu'da yükselen kadın mücadelesinin paradigmasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın, kadın gerçekliğine olan inancı ve bağlılığı belirleyici olmuştur. "Kadın özgürlüğü olmadan toplumun özgürleşmeyeceğini " ifade eden Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün, toplumsal  barışa hizmet edeceği gerçekliğiyle, 8 Mart'ın anlamını güçlendirme ve  mücadeleyi yükseltme kararlılığı ile biz kadınlar her zamankinden daha güçlü karşılayarak alanlarda olacağız. Kahramanca direnerek kendilerini özgür yaşam için feda eden Arinler,Ekinler,Sevêler ,Fatmalar Pakizeler  8 Mart'ta özgürlük aşkıyla aramızda olacaklardır. Bu temelde kongremiz KJA  olarak; ' kadınlar önderliği ve özgürlüğü için direniyor' şiarıyla  başlattığımız 8 mart etkinliklerine, özgürlükten yana olan tüm kadınları öz direniş ruhuyla alanları doldurmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 1 Mart Günü Silopi’de, 2 Mart günü Ağrı- Erzurum- Elazığ’da, 3 Mart günü Muş- Maraş- Bitlis’te, 4 Mart günü Bingöl- Iğdır- Ardahan’da, 5 Mart günü Van- Batman- Adıyaman’da, 6 Mart günü  Urfa- Dersim- Kars- İstanbul- İzmir’de, 7 Martg ünü Mardin- Hakkari- Siirt’te, 8 Mart günü de Diyarbakır, Antep ve Malatya’da mitingler düzenleneceği bildirildi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT