1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 8 Mart coşkusu alanlara sığmadı
8 Mart coşkusu alanlara sığmadı

8 Mart coşkusu alanlara sığmadı

Diyarbakır tarihin en görkemli 8 Mart kutlamalarından birini yaşadı.

A+A-
 İstasyon Meydanı'nı dolduran on binler, alana sığmadı. Gök kuşağı rengine bürünen meydanda kadınların coşkusu görülmeye değer bir gün olarak akıllara kazındı.
 
Dünya Kadın Yürüyüşü'ne (DKY) katılmak üzere Mardin'e gelen farklı ülkelerden kadınlar da Diyarbakır'a gelerek alanda yer aldı. Birçok dilde yazılan "Kobanê'de direnen kadınlarla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim" pankartının asıldığı miting alanını rengarenk yöresel kıyafetleriyle dolduran binlerce kadın, "Kadın olmadan toplum özgürleşemez", "Hayat kadın direnişiyle güzel", "Tüm kadınlar özgür oluncaya dek yürüyeceğiz" ve "Kobanê'de direnen kadınla özgür yaşamı inşa edelim" yazılı dövizleri, KJA flamaları, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Sakine, Leyla ve Fidan'ın posterlerini taşıdı. Mitingde ayrıca Kobanê direnişinin sembolü haline gelen Arin Mirkan'ın dev posterleri açıldı.
 
Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek, yaptığı açılış konuşmasında “Kürt kadınları olarak tüm dünya kadınları için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi. Kongre Jinen Azad (KJA) üyesi ve İmralı görüşmecisi KJA üyesi Ceylan Bağrıyanık, Öcalan ile son görüşmeleri sırasında aldıkları PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dünya kadınlarına gönderdiği mesajı okudu.
DKY Sekretarya üyesi Maria Tiresi Montirelli ise “Kız kardeşlerimizle bir araya gelmek bizim için çok önemli" ifadelerini kullandı. Gültan Kışanak ise konuşmasında dünya kadınlarının Kürdistan'da birleşerek Dünya Kadın Yürüyüşü'nü gerçekleştirmiş olmasının YPJ direnişinin başarısı olduğunu söyledi.
 
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ise 2015 yılında bütün dünya kadınlarının, Rojava kadınları sayesinde yeni bir çağa "merhaba" dediğini belirtti.
 
Yüksekdağ'ın ardından sahne çıkan DTK Eş Başkanı Irmak ise "Tüm dünyanın bizi izlediği şu günlerde yine birlikte yürüyoruz hep birlikte diyoruz ki; 'biz buradayız, ayaktayız direniyoruz' Kadınlar günümüz kutlu olsun" sözleriyle miting alanındaki kadınlara seslendi.
DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna da yine tüm kadınların 8 Mart'ını kutlayarak, "Nasıl ki Türkiye Cumhuriyeti'nin yüz yıllardır Kürtleri yok sayması ile Kürtler yok olmadıysa, varlıklarını devrimci mücadele ile tüm dünyaya ispatlamışsa, şimdi de kadınlar erkeklerin yok saymasıyla yok olmayacaktır" ifadelerini kullandı.
 
İstasyon Meydanı'nı dolduran binlerce kadın, Rojava kadın devrimi ile tüm dünyaya kanıtlanan kadının direniş gücünü haykırdı. Kürt ve dünya kadınlarının yaptıkları konuşmalarla kadın direnişi, örgütlülüğü ve özgürlüğü konusunda durdukları mitingde PKK lideri Öcalan'ın mesajının okunması sırasında ise dakikalarca süren alkış tufanı koptu.
 
Görkemli bir kadın özgürlük buluşmasına yol açan bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin en coşkulu buluşmalarından biri Diyarbakır'da gerçekleşti. Kürt kadınları ve dünya kadınlarının buluştuğu mitingde, yeni bir kadın çağının başladığına vurgu yapılarak "Mezopotamya'da direniş ve devrim kadınlar için büyüyor" mesajı verildi.
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi, Dağkapı'da bir araya gelen binlerce kadının mitingin yapıldığı İstasyon Meydanı'na ulaşması ile başladı. Yürüyüş boyunca devam eden yeni katılımlarla kadınların sayısı da arttı. Taşınan pankartlar ve sloganlar eşliğinde miting meydanına ulaşan kadınlar, miting alanına girişte kurulan arama noktasında polislerce aranmak istenenince kriz yaşandı.
 
Ellerinde taşıdıkları PKK lideri Abdullah Öcalan posterlerini almak ve üzerlerini aramak isteyen polislere karşı çıkan kadınlar, polislerle tartıştı. Gösterilen tepkiler üzerine polisler, herhangi bir müdahalede bulunmadan kadınların ellerindeki bayraklarla alana girmesine izin vermek zorunda kaldı.
 
Miting öncesi polis şiddeti yaşandı
 
Mitinge gitmeye çalışan Bağlar ilçesi Fatih Mahallesi Meclisi kadınlar ise alana yakın bir noktada bulunan Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden geçerken, polisler tarafından durduruldu. Kadınların başındaki sarı kırmızı yeşil başörtülere, "örgütsel" olduğu gerekçesiyle el koymak isteyen polislere tepki gösteren kadınlar darp edildi.
Kadın polisler, bir kadını yere yatırarak başındaki sarı kırmızı yeşil başörtüyü zorla çıkardı.
 
Meydan 'Jin jiyan azadî sloganı ile inledi
 
Yapılan saldırı ve engelleme girişimlerine rağmen miting alanına gelişler devam ederken, kurulan platformdan çalınan marşlar eşliğinde alandaki kadınlar halaya durdu. Yine sık sık hep bir ağızdan atılan "Jin jiyan azadî" sloganı ile miting alanı adeta inledi.
 
Mitinge, öncesinde yapılan yürüyüşte de yer alan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kızkardeşi Fatma Öcalan, HDP İl Eş Başkanı Gülşen Özer, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek ile Dünya Kadın Yürüyüşü'ne katılmak üzere Mardin'e gelen farklı ülkelerden kadınlar da Diyarbakır'a gelerek katıldı.
 
Birçok dilde yazılan "Kobanê'de direnen kadınlarla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim" pankartının asıldığı miting alanını rengarenk yöresel kıyafetleriyle dolduran binlerce kadın, "Kadın olmadan toplum özgürleşemez", "Hayat kadın direnişiyle güzel", "Tüm kadınlar özgür oluncaya dek yürüyeceğiz" ve "Kobanê'de direnen kadınla özgür yaşamı inşa edelim" yazılı dövizleri, KJA flamaları, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Sakine, Leyla ve Fidan'ın posterlerini taşıdı.
Mitingde ayrıca Kobanê direnişinin sembolü haline gelen Arin Mirxan'ın dev posterleri açıldı.
 
Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulması ile başlayan miting programı, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek'in açılış konuşması ile başladı.
 
'Özgürlüğümüz Önderimizin özgürlüğünden geçer'
 
Kürt kadınlarının mücadele boyutuyla tüm dünya kadınları için bir umut haline geldiğine vurgu yapıp, Kürt kadınlarının 8 Mart'ta tüm dünya kadınları için alanlara aktığını söyleyen İpek, "Buradan tüm dünya kadınlarına selam olsun. YPJ'ye selam olsun. Kürt kadınları olarak tüm dünya kadınları için mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Kürt kadınların özgürlüğünün PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünden geçtiğini de ifade eden İpek, "Önderimizin özgürlüğüyle biz Kürt kadınlar olarak özgür olacağız. Buradan Önderimizin özgürlüğünü tekrar haykırıyoruz" dedi.
 
Öcalan'ın mesajı alkış tufanına yol açtı
 
Açılış konuşmasının ardından sahneye ilk olarak İmralı Heyeti içerisinde yer alan KJA üyesi Ceylan Bağrıyanık çıktı ve kendisi ile son görüşmeleri sırasında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dünya kadınlarına gönderdiği mesajı okudu. Mesajın ardından miting alanını dolduran binlerce kadın, "Ey Serok rêya te rêya me ye" sloganlarını atıp, dakikalarca alkış tuttu.
 
'Kız kardeşlerimizle bir araya gelmek bizim için çok önemli'
 
Ardından DKY Sekretarya üyesi Maria Tiresi Montirelli konuştu. Montirelli, konuşmasına "Sizlerle sizin dilinizle konuşamadığım içi özür dilerim" diyerek başladı.
 
Direnişiyle tarihe adını yazan Kürdistan'da, Dünya Kadın Yürüyüşü'nü gerçekleştirmenin heyecan verdiğini söyleyen Montirelli, "Birkaç yıldır, kadın haklarına dikkat çekmek ve bu anlamda daha fazla mücadele etmek adına 8 aylık Dünya Kadın Yürüyüşü'nü gerçekleştiriyoruz. Bu yıl da bu yürüyüşümüzün startını Kürdistan'da verdik. Sahra çöllerinden Kürdistan coğrafyasına, Avrupa'dan tüm ezilen halklara ulaşmak için bu yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda kız kardeşlerimizle bir araya gelmek bizim için çok önemli" ifadelerini kullandı.
 
'Kadın özgürlüğü devrimden geçer'
 
"Bugün burada Kürt kadınla beraberiz fakat bu beraberlik sadece bu etkinlikle kalamayacak" diyerek konuşmasını sürdüren Montirelli, sürdürdükleri kadın özgürlük mücadelesinin sadece Kürt kadınları için değil, tüm dünya kadınları için olduğunun altını çizdi. Montirelli, bu anlamda da direnişleriyle kendini ispatlayan Kürt kadınlarla birlikte direniş meşalesini her an havaya kaldırarak alanlarda olmak istediklerini söyledi.
Montirelli, sadece belirli demokratik yasalarla kadınların özgür olamayacağının da altını çizdi. "Tüm kadınlar tam anlamıyla bir özgürlük için, devrimsel nitelikte mücadele etmeli. Kadın özgürlüğü devrimden geçer" diye konuştu.
 
Kışanak: Dünya Kadın Yürüyüşü, YPJ direnişinin başarısı
 
Gültan Kışanak ise konuşmasında dünya kadınlarının Kürdistan'da birleşerek Dünya Kadın Yürüyüşü'nü gerçekleştirmiş olmasının YPJ direnişinin başarısı olduğunu söyledi.
 
"Kadınlar adım adım özgürlük yürüyüşünü büyütüyor" diyen Kışanak, kadın mücadelesinin güçlenmesinin, tarihe adını kazıyan devrimci kadınların mirası olduğunu ifade etti. Kışanak, "Bugün YPJ şahsında Kürdistan'da kesintisiz bir kadın devrimi başlamıştır. Bu devrimi tüm Kürdistan'a, Ortadoğu ve dünyaya yayacağız. Bu iddiamız devrimci kadınlara sözümüz olsun. Filistinli, Afganistanlı, İranlı, Latin Amerikalı ve dünyanın tüm devrimci kadınlarına selam olsun. DAİŞ zihniyeti Kobanê'de yenildi. Tüm dünyada da yenilecektir" diye konuştu.
 
Kışanak, konuşmasının devamında ise şunları söyledi: "Buradan Özgecan'ın, Medine'nin ve daha birçok katledilen kadınların faillerini lanetliyorum. Kadın katliamlarını mücadelemizle durduracağız. Bunu Kobanê'de başardık. Başarmaya devam edeceğiz. Sayın Öcalan, kadın katliamlarına karşı erkeklere karşı mücadeleye yönlendirdi, buradan Sayın Abdullah Öcalan'a binlerce selam olsun. Tüm kadın devrimciler önünde saygıyla anıyorum."
 
Figen Yüksekdağ: Dünya kadınları yeni bir çağa merhaba dedi
 
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ise 2015 yılında bütün dünya kadınlarının, Rojava kadınları sayesinde yeni bir çağa "merhaba" dediğini söyleyerek, "Bu çağda kadın asla köleleştirilemeyecektir. Bin yıllardan bu yana kölelik çizgisi dayatılan kadınlar, dayanışmayı, direnmeyi öğrendiler. Kadınlar Şengal'de Rojava ve Kobanê'de kazandılar. Bu ataerkil zihniyet karşısında kadının zaferler kazandığı devrimin çizgisidir. Bu yolda şehit düşen kadın yoldaşlarımıza bin selam olsun. Artık yeniçağda kadınlar asla katledilmeyecek, şiddete maruz kalmayacaktır" diye kaydetti.
 
Konuşmasının devamında kadınların erkeğe emanet olmadığının altını çizen Yüksekdağ, "Kadınlar, özgürlük ve eşitliği için Rojava devriminin mevzisine emanettir. Kadınlar birbirine emanettir. Çok güçlü bir şekilde ifade ediyoruz. Kadınlar özgürlük mevzisindeki direnişi asla azalmayacak ve bırakmayacaktır. Rojava mevzileri asla azalmayacak ve tüm dünya özgürleşene dek devam edecektir. Kadın şehitlerimize en büyük sözümüz budur. Mezopotamya topraklarında güneş kadınlar için doğuyor. Mezopotamya'da direniş ve devrim kadınlar için büyüyor. Bu iradeyi hiç bir güç durduramayacak hiç bir karanlık boğamayacaktır. Kadınlarımız rengarenk giysileri ile karanlıkların üstünü gidecek ve aydınlatacaktır" dedi.
 
Özgürleşen topraklarda kadın özgürlüğünün parıldadığını dile getiren Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özgürlük yürüyüşünü bu topraklarda başlatarak bu erkek egemen zihniyete karşı zaferler kazandık. Bugün burada kazanan kadınların zafer çağrısıdır. Kobane'de direnen ve kazanan kadınlarımızın tüm dünya kadınlarına verdiği zafer müjdesidir. Bizler bu zaferi daha güçlü sahiplenerek daha iyi savunacağız ve yeri geldiğinde siperde dövüşecek yeri geldiğinde meydanlarda olacağız. 2015 yılında nasıl Roajva ve Şengal'da kazanmışsak o kararlılık ve azimle Türkiye'de kazanmak için kadın gücünü harekete geçireceğiz. Siyasi iktidar 'evinizde oturun 3 çocuk yapın' diyor. Kadınlar bunu asla dinlemedi. 2015 yılında karşımıza çıkarılan barajları biz kadınlar aşacağız."
 
Selma Irmak: Buradayız, ayaktayız, direniyoruz
 
Yüksekdağ'ın ardından sahne çıkan DTK Eş Başkanı Irmak ise "Tüm dünyanın bizi izlediği şu günlerde yine birlikte yürüyoruz hep birlikte diyoruz ki; 'biz buradayız, ayaktayız direniyoruz' Kadınlar günümüz kutlu olsun" sözleriyle miting alanındaki kadınlara seslendi.
 
Kadınların kimliklerinin olmadığı bir coğrafyada doğduğunu söyleyen Irmak, "Bir gün karşımıza çıktı ve eziyet altındaki kadınlar direnmeniz gerektiğini söyledi. Direnmek yaşamaktadır. Bu çağrı yüreğimize kadar aktı. Bugün binlerce kadın o sesle sokağa çıktık ve binlerce kişi şu an o iradeyi sokakta izliyor. Selam olsun bu günü bize getiren Önder Apo'ya. Bin selam sana yolumuzu aydınlatan Önder Apo'ya" ifadelerini kullandı. Kadınların yeni yaşamı kurabileceklerini ispatladığını vurgulayan Irmak, "Bizler Beritan, Sema ve Viyanları unutmadık. Onların mücadele her zaman önümüzdedir. Direnen kadının sayesinde bu alanları dolduruyoruz. Bize şehitlerimiz direnmeyi armağan etti" dedi.
 
DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna da yine tüm kadınların 8 Mart'ını kutlayarak, "Nasıl ki Türkiye Cumhuriyeti'nin yüz yıllardır Kürtleri yok sayması ile Kürtler yok olmadıysa, varlıklarını devrimci mücadele ile tüm dünyaya ispatlamışsa, şimdi de kadınlar erkeklerin yok saymasıyla yok olmayacaktır" ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından 7 yaşındaki Viyan Tosun adlı çocuk Öcalan'a yazdığı ezgiyi seslendirdi. Ardından Dicle Fırat Kültür Merkezi erbane grubu ile Koma Dengtav'ın müziği eşliğinde kadınlar doyasıya halay çekti.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT