1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 8 bin öğrenci İstiklal Şairi'nin hayatından sınava girdi
8 bin öğrenci İstiklal Şairi'nin hayatından sınava girdi

8 bin öğrenci İstiklal Şairi'nin hayatından sınava girdi

Diyarbakır Eğitimciler Derneği'nin (DEĞİDER) SODES kapsamındda yürüttüğü 'Hep Birlikte Güvenli Geleceğe Projesi' bünyesinde İstiklal Marşı'nın kabulünün ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un vefat yıl dönümü dolayısıyla sınav düzenlendi.

A+A-

Diyarbakır'da İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatının daha iyi anlaşılması için düzenlenen yarışmaya 8 bin öğrenci katıldı. Şairin belirlenen eserini okuduktan sonra sınava giren ve başarılı olan ilk 10 öğrenciye bilgisayar ve bisiklet gibi hediyeler verildi.
Sınava başvuran 8 bin öğrenci, derneğin oluşturduğu kurulun hazırladığı çoktan seçmeli sınavına girdi. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi için tören düzenledi.

DEĞİDER konferans salonunda düzenlenen törene Diyarbakır Valiliği SODES Koordinatörü Hamit Ercengiz, DEĞİDER Başkanı Mehmet Emin Özgültekin'in yanı sıra çok sayıda öğrenci ve veliler katıldı. Burada konuşma yapan DEĞİDER Başkanı Mehmet Emin Özgültekin, günümüz gençliğinin her zamankinden daha çok Mehmet Akif Ersoy'un örnek kişiliğine muhtaç olduğunu söyledi. Amaçlarının milli şairin örnek şahsiyetinin daha iyi anlaşılması ve sevdirilmesi olduğunu belirten Özgültekin, etkinliğin başından sonuna kadar emeği geçen eğitimci arkadaşlarına teşekkür etti. Özgültekin, "İstiklal Marşı'nın kabulünün 92. ve Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 77. yıl dönümünde böyle bir çalışmaya imza atan arkadaşlara teşekkür ederim. Diyarbakır genelinde 8 bin öğrencinin katılımı sağlandı." dedi.

Ödül töreninden önce Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan küçük bir slayt gösterisi düzenlendi, öğrenciler Mehmet Akif Ersoy şiirleri okudu. Sınavda birinci olan Zelal Ari'ye dizüstü bilgisayar, ikinci olan Yusuf Ari'ye bisiklet, üçüncü olan Hüseyin Yazıbilmez'e tablet bilgisayar hediye edilirken dereceye giren diğer öğrencilere de çeşitli hediyeler verildi.

HABERE YORUM KAT