1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 78'liler mitingi sona erdi
78'liler mitingi sona erdi

78'liler mitingi sona erdi

78'liler Girişimi ile Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu tarafından organize edilen "Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi İnsan Hakları Müzesi Olsun" mitingi İstasyon Meydanında düzenlendi.

A+A-

78'liler Girişimi ile Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu tarafından organize edilen " Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi İnsan Hakları Müzesi Olsun" mitingi Yoğun güvenlik tedbirleri altında İstasyon Meydanında düzenlendi. Mitinge; DTK Eş Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, BDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Altan Tan, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat,, 78'liler Derneği Başkanı Gani Alkan, 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalletin Can ve çok sayıda kişi katıldı.

Mitingte 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can yaptığı konuşmada Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi'nin yıkılmasına karşı bir toplumsal tepki göstermek için toplandıklarını ifade ederek, "1984 yılında Kürtleri, Türkleştirmek için vahşi bir toplumsal mühendislik olayı olan Diyarbakır cezaevine, Kürt insanlarını, Türkleştirmek için adeta vahşi bir okul haline getirmek isteyen devlet ve hükümet aynı politikaya devam ederek okul yapalım diyor .Değişen ne oldu" dedi.

Mitingde konuşan DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk de, Diyarbakır zindanını anlatmak için kelimelerin yetersiz olduğunu söyleyerek, "Onu yaşayanlar bilir. Ah keşke o kanlı duvarların dili olsaydı da yaşananları size anlatsaydı. Ama o Diyarbakır zindanlarında işkenceye karşı, zulme karşı direnenler vardı" dedi.

Geçen Pazar Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından İstasyon Meydanı!nda düzenlenen Peygambere Sadakat Mitinginde ağaçta kaldığı anlaşılan Lailaheillellah Bayrağı mitinge ayrı bir renk oluşturarak dikkatlerde kaçmadı.Miting yoğun güvenlik tedbirleri altında olaysız bir şekilde son erdi.

 

(Osman İçli-İLKHA)