1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 76 Yaşındaki Aziz Dedenin Azmi
76 Yaşındaki Aziz Dedenin Azmi

76 Yaşındaki Aziz Dedenin Azmi

Hani İlçesine bağlı Abacılar köyünde oturan 10 çocuk babası 37 torun sahibi olan çocuklarının hepsini etini tırnağına takarak okutmuş 76 yaşındaki okuma yazması olmayan Aziz Topkaya okuryazar olmaya karar verdi.

A+A-

İlk müracaatını Hani Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdulbaki Üçdağ’a gelerek ‘ben okuryazarlık belgesi almak istiyorum’ dedi.
 
Diyarbakır’ın Hani İlçesine bağlı Abacılar köyünde yaşayan 76 yaşındaki Aziz Topkaya,10 çocuk 37 torun sahibi. Köyünde Çiftçilik ve hayvancılık yaparak hayatını kazanmış, çocuklarını okutmuş, şimdi ise 76 yıllık tarihine okuma yazmayı öğrenerek ışık tutuyor. Aziz Topkaya’nın okuma-yazma isteği ise nesillere ders olacak şekilde. Bir harf öğretinin kırk yıl kölesi olurum atasözü misali öğrenmiş Aziz Dede okuma-yazmayı. Abacılar köyünde okulların olmadığı dönemlerde gençlik yıllarını yaşayan Aziz Topkaya, uzak mesafelerdeki okullara gidemediği için de okuma ve yazma öğrenememiş fakat yılmamış.
Azmiyle insanları kendisine hayran bırakan Aziz Topkaya, yaptığı açıklamada, "Bir harf öğrenebilmek için okuma-yazma bilenlerin yanına giderdi. Bana bu harfin ne olduğunu söyler misin? Sorusunu sorardım. Çoğu zamanda köyde okuyan çocuklarımızın yanına giderdim bende onlarla birlikte ders çalışmalarına ortak oldum. Bilmediklerimi çocuklardan öğrendim. Bana çok yardımcı oldular diyen Topkaya, 29 harfi yan yana yazdırarak okuma ve yazmayı öğrendim” dedi.

Hani İlçe kaymakamı Tahir İğde’nin talimatları doğrultusunda Hani ilçe merkezi ve köylerinde okuma yazması olmayan ve aileleri tarafından okullardan alınan yaşı geçen kızlar başta olmak üzere yaşlı kadın ve erkeklerin tespit edilmesi için Hani Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce ilçe merkezi başta olmak üzere tüm köylerde alan taraması çalışmaları başlatıldı. Başlatılan alan taramasına Hani Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdulbaki Üçdağ, Müdür Yardımcısı Okşan Barut ev ev dolaşarak okumaz yazmaz durumda olanları tespit edip ilçe genelinde rapor hazırlayıp Hani kaymakamlığına sunacaklar. Daha sonrada İlçede kapsamlı okuma yazma kampanyaları başlatılacak.

İlçeye bağlı Abacılar Köyünde yapılan ev ziyaretinde 76 Yaşındaki Aziz Topkaya’nın evine konuk olan Hani Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdulbaki Üçdağ’ın Seviye tespit sınavında hiç okula gitmediği halde okuma yazmayı öğrenen Aziz Topkaya seviye tespit sınavında 1 kademe okuma yazma kursunun birinci kademesini bitirdikten sonra ikinci kademeye başlayan Topkaya, şimdi okumanın ve yazmanın tadını çıkarıyor. Okuma yazma bilmediği için yaşadığı sıkıntıları anlatan 76 yaşındaki Aziz Topkaya, öğrenmenin yaşı olmadığını vurguladı. Topkaya, şunları kaydetti.  ''Bankaya veya herhangi bir kurumu gittiğimde okumam yazmam olmadığı için kurumlarda her zaman zorluk çekiyordum. Okuma yazmayı öğrenmeye Karar verdim, İlk başlarken çok zorlandım ama şimdi bütün harfleri, rakamları öğrendim. Rahatlıkla okuyabiliyorum, telefon açabiliyorum. Belgemi de çok yakında alacağım ve çok mutluyum.

Hani İlçe Kaymakamı Tahir İğde, yaptığı konuşmada, eğitime önem verilmesi gerektiğini belirterek, “Özellikle kırsal kesimlerde, okuma yazma bilmeyen genç kızlarımız var. Yaşı büyüdüğü için aileleri tarafından okullardan alınan kızlarımızı tekrar okula kazandırmak için çalışma başlattık. Alan taraması sonrasında kaymakamlık olarak ilçe merkezi ve köylerimizde okuma yazma kampanyalarını başlatacağız. Gençlerimizi kızlarımızı kadınlarımızı ve yaşlı amcalarımızı ve dedelerimizi okuryazar yapacağız. Sonrasında da okuryazarlık belgelerini kendilerine vereceğiz. İlçemize bağlı Abacılar köyümüzde 76 yaşındaki Aziz Topkaya vatandaşımızın okuryazar olmasına çok sevindim. Kendisini tebrik ediyorum en kısa zamanda da kendisini ziyaret edip belgesini bizzat kendim vereceğim dedi. Kaymakam İğde, Bunların büyük çoğunluğu bayan ve yaşlılarımız 21. yüzyılda böyle bir manzara bize yakışmıyor” dedi.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT