1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 70 yaşındaki dede acilde yaşama döndü
70 yaşındaki dede acilde yaşama döndü

70 yaşındaki dede acilde yaşama döndü

En zor cerrahi operasyonların bile büyük bir başarıyla gerçekleştirildiği Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin her geçen gün artan grafiği, vatandaşların büyük memnuniyetini kazanıyor.

A+A-

Bir süre önce kalp rahatsızlığı nedeniyle Hastaneye tedavi için gelen 70 yaşındaki hastanın koroner bypass ameliyatının başarıyla yapıldığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ortadoğu'nun sağlık üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Hastaların VİP kalitesinde odalarda tedavi ve ameliyat edildiği hastanede görevli 0p.Dr. Utkan Sevük, insan sağlığı açısından hayati bir önem taşıyan kalp sağlığı konusunda, önemli uyarılarda bulundu.Kalp fonksiyonlarının sekteye uğramasının, insan hayatını doğrudan etkilediğini belirten 0p. Dr. Utkan Sevük şunları söyledi:

'Kalp sağlığı ihmale ve ertelemeye gelmez. Kalp sorunu yaşayan vatandaşlarımız, ameliyat olmak için kalp krizi geçirmeyi beklemesin. Bir süre önce 70 yaşındaki bir hastamız, göğüs ağrısı şikâyeti ile hastanemize başvurdu. Yaptığımız bir dizi tahlil ve tetkikler sonucu, koroner damarlarında tıkanıklık tespit ettik. Bunun üzerine koroner bypass ameliyatı yapılmasına karar verdik.
Ancak bütün uyarılarımıza rağmen ameliyat olmayı kabul etmeyen Ansar Aksel, isimli hastamız, yaklaşık 1  ay önce  geçirdiği kalp krizi sonucu kalbi durdu.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine getirilen hastamıza, derhal kalp masajı yapıldı. Acil servis ve kardiyoloji doktorlarının müdahalesiyle hastamız, yeniden hayata döndürüldü.
5 gün boyunca solunum cihazına bağlı yaşayan Ansar Aksel, 10. günün sonunda yoğun bakımdan çıkarıldı. Geçirdiği kalp krizi nedeniyle kalp fonksiyonu yüzde 55 oranından yüzde 25'e düşen, yani kalp kasılması ileri derecede zayıflamış olan ve kalp yetmezliği yaşayan Ansar Aksel'i, ameliyat hazırlıklarının tamamlanmasının ardından operasyona aldık.

Kalp kasılmasındaki ileri derecede azalma nedeniyle ameliyatı çok riskli olan hastamızın 4 ayrı damarına, kalbini durdurmadan koroner bypass ameliyatı yaptık. Yaklaşık 4 saat süren operasyon sonrası 1 gün yoğun bakımda kalan Ansar Aksel , 6 gün de servisimizde kaldıktan sonra sağlığına kavuşarak, taburcu edildi.

Yakın zamanda yaşadığımız bu hadise bile, kalp sağlığının ne derece hayati önem taşıdığının bir göstergesidir. Kalp krizi geçirmemiş ve kalp fonksiyonları normal olan hastalarımızda ameliyat riski yüzde birlerde iken, kriz geçiren ve kalp fonksiyonları azalan yani kalbin pompalama gücü azalan hastalarımızda ise risk çok artmaktadır. Krizin büyüklüğü ve kalp fonksiyonlarındaki azalmanın derecesine göre risk faktörü, yüzde doksanlara çıkabilmekte, yani hayati tehlike arzetmektedir. Bu hastalarımızın ölüm riskindeki artışla beraber solunum cihazına bağlı kalma süresi, yoğun bakımda kalma süresi ve hastanede kalma süresi de doğal olarak artmaktadır. Üstelik bu durum, hastamızın Ameliyattan fayda görme şansını da nispeten azalmaktadır. Dolayısıyla koroner damar hastalığı olan hastalarımıza önerimiz, ameliyat kararı verilmişse bir an önce ameliyat olmalarıdır.Aksi taktirde büyük bir kalp krizinin kapıda olabileceğini unutmasınlar.

Ansar Aksel isimli hastamıza ameliyat kararı vermiştik, ancak tüm uyarılarımıza rağmen hastamız kabul etmemişti. 1 ay sonra hastamız büyük bir kalp krizi geçirdi. Acil servise geldiğinde kalbi durmuştu. Hayata döndürülen hastamızın geçirdiği kriz nedeniyle kalp fonksiyonları ileri derecede zayıflamıştı. Bu yüzden ameliyat riski 20 kat artan hastamızın 4 damarına kalbini durdurmadan bypass yaptık. 1 gün yoğun bakımda kalan hastamız 6 gün de servisimizde kontrol altında tutulduktan korna taburcu oldu'.

Kurtoğlu, Artık İleri merkezlere gitmeye gerek yok

Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Diyarbakır Genel Sekreteri Doç.Dr.Muhammed Güzel Kurtoğlu, sadece bölgemizin değil, artık yurdumuzun diğer bölgelerinin yanısıra yurt dışından gelen hastalara da hizmet sunuyoruz.İleri merkezlere artık gitmeye gerek  yok en ağır , Kalp ameliyatları başarı ile hastanemizde yapılmaktadır.Kalp Ameliyatlarında  başarı oranımız yüzde doksan beşlere ulaştı.  Başarı çıtamızı her geçen gün, biraz daha yukarıya taşımayı hedefliyoruz.Hastalarımıza hizmet bizlerin asli görevidir hastalarımızı iyileştirmek bizler için çok önem ve değer arzetmektedir.

HABERE YORUM KAT