1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 7. Kolordu duvarı geri çekilecek
7. Kolordu duvarı geri çekilecek

7. Kolordu duvarı geri çekilecek

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentin en işlek bulvarlarından biri olan Elazığ Bulvarı'nı 4 şeritten 6 şeride çıkarmak için 7. Kolordu'nun duvarını 10 metre geri çekiyor. Yol aynı zamanda hafif raylı sistemin geçişine de uygun olacak.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı karardan sonra Fen İşleri Daire Başkanlığı, Etüt, Proje ve Yapım Şube Müdürlüğü yol genişletme çalışması başlattı.

Bu kapsamda Elazığ Bulvarı üzerindeki 7. Kolordu Komutanlığı'ndan 1. nizamiye girişine kadar yolun 6 ile 10 metre genişletilmesi için proje hazırlandı. Büyükşehir Belediyesi, Kolordu'nun iç kısmında yeni bir ihate duvarı örmeye başladı.

Duvarın bitimi ile birlikte yol kenarında kalan ihate duvarı yıkılarak yola eklenecek. Büyükşehir Belediyesi 2014 sonuna kadar 2 gidiş, 2 geliş olan Elazığ Bulvarı'nı 3 gidiş, 3 geliş olacak 30 metreden 40 metreye kadar genişleyecek. Bu şekilde 3 bin metrelik yol yeniden düzenleyecek. Yol genişletme çalışması aynı zamanda Diyarbakır Ulaşım Ana Planı doğrultusunda hafif raylı sistemin geçişine de uygun olarak gerçekleştirilecek.


Projenin bitmesiyle birlikte Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi'nin Migros'un bulunduğu kısımdan itibaren Ferit Köşk Caddesi ile birleştirilecek. Böylece Dağkapı'ya uzanan yolun yükü de hafiflemiş olacak.


(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT