1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 65 STK'den katliama tepki
65 STK'den katliama tepki

65 STK'den katliama tepki

Diyarbakır'da 65 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan “Suriye ile Dayanışma İnisiyatifi”nce yapılan basın açıklamasında, Suriye'de yapılan katliam kınandı.

A+A-

Diyarbakır'da 65 sivil toplum örgütü tarafından oluşturulan “Suriye ile Dayanışma İnisiyatifi” tarafından Suriye'de kimyasal kullanılarak yapılan katliama ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Ofis Camii'nde, ikindi namazının ardından Suriye'de yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılan grup, daha sonra tekbir ve sloganlar eşliğinde basın açıklamasının yapıldığı Ofis AZC Plaza önüne kadar yürüdü. Burada grup adına açıklama yapan Recep İdikut, katliamın sonuçlarının her geçen gün arttığını belirtti. Dünyanın Mısır'daki katliama kilitlendiği bir süreçte, Suriye'deki katliamın yaşanmasıyla gözlerin buraya çevrildiğini vurgulayan İdikut, “Katil rejim her zaman yaptığı gibi bunu kurgusal bir iddia olarak lanse ededursun, amatör kameralarla çekilerek, sosyal paylaşım sitelerinde yayına sokulan görüntüler korkunç tabloyu gözler önüne sermektedir” dedi.

Sosyal medyaya düşen görüntülerde kadın ve çocukların tıbbi müdahalelerin yetersizliğinden sarin gazıyla yaşamlarını yitirdiğine dikkat çeken İdikut, “Üst üste yığılmış çocuk, kadın ve genç bedenleri zorbaların gözünün dönmüşlüğünü bir kez daha ortaya sererken, bizlere Hama'yı, Halepçe'yi ve Felluce'yi bir kez daha çağrıştırmaktadır” diye konuştu.

“Suriye halkına 2,5 yıldır Hama'ları yaşatmaktan geri durmayan zalim Esad rejiminin son saldırıyı ve daha da ağırını yaşatması sürpriz olmayacaktır” diyen İdikut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nasıl olsa sözde medeni dünya ne Esad'ın ne de Sisi cuntasının katliamlarına ses etmemektedir. Ses ediyor gibi görünenler ise tam 2,5 yıldır Suriye halkını oyalamakta, adeta 'daha fazla ölsünler ki emperyalist taleplerimize mecbur hale gelsinler' demektedirler. Cuntacı Sisi'nin katliam yapmasına, Mübarek gibi bir diktatörün serbest bırakılmasına tepkisiz kalan sözde medeni, özde ise canavar dünyanın Suriye'deki katliamlara yönelik aşağılık tutumu da hiç şaşırtıcı değildir. Bizler zalim Esad ve onun destekleyicisi olan küresel emperyalizmi kınıyoruz.”Açıklamanın ardından grup dağıldı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT