1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 61 Yaşındaki kimsesiz dedenin dramı
61 Yaşındaki kimsesiz dedenin dramı

61 Yaşındaki kimsesiz dedenin dramı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yaşayan 61 yaşındaki kimsesiz dedenin dramı yürek dağlıyor.

A+A-
Şimdiye kadar evlenmemiş olan ve 40 yıl boşunca ağabeyi ile yaşayan Harun Emre, hastalandıktan sonra ağabeyi tarafından evden kovuldu.
 
İstanbul'dan köyüne dönen Harun dede, köyde amcasıyla beraber yaşamaya başladı. 2013 yılına kadar amcasıyla beraber yaşayan Harun dede, miras kalan 4 dönümlük arazi yüzünden amcasının evinden de kovularak camide, Kur’an kursu öğrencileriyle yaşamını sürdürmeye başladı.
 
Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Argün köyünde yaşayan 61 yaşındaki Harun Emre, şimdiye kadar hiç evlenmedi. 40 yıl boyunca ağabeyinin yanında kalan ve daha sonra hastalanan Harun dede, para getirmediği gerekçesiyle ağabeyinin evinden kovularak köyünün yolunu tuttu. 2013 yılına kadar amcasının yanında kalan başlayan Harun dede, bu sefer de babasından miras kalan 4 dönümlük arazi nedeniyle zor günler geçirmeye başladı. Harun dedenin ağabeyi, amcasına baskı yaparak, evden çıkarmasını istedi.
 
Çaresiz kalan amca Yusuf Emre, yeğenini evden kovmak zorunda kaldı. Bir müddet dışarda kalan Harun dede, köydeki Kur’an kursunda, öğrenciler arasında kendisine tahsis edilen yatakta kalarak yaşam mücadelesi vermeye başladı.
 
“HASTALANDIM AĞABEYİM EVDEN KOVDU”
 
Çok zor günler geçirdiğini ve ağabeyi ile kız kardeşlerinin dünya menfaatleri yüzünden kendisine bakmadığını, yardıma muhtaç hale geldiğini belirten 61 yaşındaki Harun Emre, anne ve babasının öldükten sonra ağabeyi İkamettin’in kendisine baktığını söyledi. Kendisinin de boş durmayıp sürekli çalışarak topladığı paralarını ağabeyine verdiğini belirten Harun Emre, “40 yaşlarına gelince amansız bir hastalığa yakalandım ve sürekli bayılıp düşüyordum.
 
Hala da hastalığım ile mücadele ediyorum. Yataklara düşünce ve ağabeyime bir katkım olmamaya başladı. Hastalığım nedeni ile ağabeyim bana bakmaya başladı. Daha sonra yengemle bir olup beni evden kovdular. İstanbul ilinde ikamet ettiğim evde, yani onların yanında ayrılıp köyümüze amcam Yusuf Emre’nin yanına yerleştim.
 
Amcam Yusuf Emre, kardeşimden daha iyi bir şekilde bana bakıyordu ve ben aynı şekilde çalışıyordum. Köye kadastro çalışması olunca ve henüz babam hayatta iken mal paylaşımı yapmayınca babamdan bana kalan 4 dönüm arazi yüzünden, kardeşlerim bu araziyi bende alıp tasarruflarına geçirmek için her türlü baskıyı yaptılar. Amcamı tehdit edip onun yanında ayrılmamı istediler.
 
Amcam da daha fazla sorun çıkmaması için beni kapı dışarı etti. Şu anda köyde yevmiyelik işlerde yani karın tokluğuna çalışmaktayım. Kalacak yerim olmadığı için şu anda camide kalıyorum. Hayırseverden ve devletimizden yardım bekliyorum” dedi.
 
“O 40 YIL BOYUNCA AĞABEYİNE BAKTI, HASTALANINCA AĞABEYİ ONA BAKMADI”
 
Harun’un köylüleri olduğunu belirten Behsat Eles, “40 yıl boyunca o ağabeyine baktı, hastalanınca ağabeyi ona bakmadığı için köye gelerek amcasının yanına yerleşti ve amcası ona çok iyi baktı. Daha sonra onun adına arazi kayıt edilince kardeşleri huzursuzluk çıkardılar, şu anda Harun Emre evsiz ve yurtsuz yaşam mücadelesini sürdürmektedir” diye konuştu.
 
“KÖYLÜLERİN VERDİĞİ YARDIMLARLA HAYATA TUTUNUYOR”
 
Köylülerden Fahri Acar ise, Harun Emre’nin köylerinde çok kötü koşullar altında yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Acar, “Köylülerin vermiş olduğu ufak tefek yardımlarla ve Harun amcanın çalışıp elde ettiği ufak tefek gündelik yevmiyelerle hayata tutunmaya çalışmakta.
 
Kardeşleri ona sahip çıkmadı. 3-4 dönüm arazisi var, onu da ondan almaya çalışmaktadırlar. Harun amca kimsesidir ne eşi vardır, aynı zamanda hasta biridir ve elinde bulunan arazisi içinde kız kardeşleri ve abisi tarafından kendinse dava açılmış. Bu araziyi de ellerinden almaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu. 
 
 
Adem Turan adlı köylü ise, “Küçüklüğünden şimdiye kadar Harun’u çalıştırmışlar ve ne kazanmışsa hepsinin üstüne el koymuşlar. Harun’a hiçbir şey vermemişler. Hastalığa yakalandığı andan itibaren ona sahip çıkmamışlar ve onu kapı dışarı etmişler. Şimdi de biraz çalışma gücü var onu da kendilerine kullanmaya çalışıyorlar” dedi.
 
 
(MT-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT