1. HABERLER

  2. ÇÖPLÜK

  3. 60 Özel Harekatçı'ya tayin
60 Özel Harekatçı'ya tayin

60 Özel Harekatçı'ya tayin

Türkiye pkk ile boğuşurken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde ilginç bir tasfiye yaşandı.

A+A-

Diyarbakır Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ndeki 60 özel harekatçı polis, bağlı bulundukları Özel Harekat Şubesi'nden çıkarıldı.

Özel Harekatçı polislerin şubeyle ilişiği kesilerken, hiçbir gerekçe gösterilmemesi de dikkat çekti. Yıllardır pkk ile mücadelede aktif rol alan 60 Özel Harekatçı'nın tam da pkk yandaşlarının silahlı kalkışmaya kalktıkları bir dönemde ve de gerekçe gösterilmeden şubelerinden çıkarılması, değişik yorumlara yol açtı.

Tasfiye furyası

Kimi iddialara göre; Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında Emniyet'te başlatılan tasfiye furyasının, hangi şart altında olursa olsun sürdürüldüğü belirtiliyor. Emniyetteki tasfiyelerin en yoğun olduğu illerden biri de Diyarbakır.

Diyarbakır'da “yolsuzluk” ve “rüşvet” operasyonu sonrasında görevden alınan polis sayısı 2 bin 500'ü buldu. Görevden alınan 2 bin 500 polis, görevden alınarak farklı bir birime atandı ya da tayini çıkartılarak başka bir şehre gönderildi. Daha önce de Diyarbakır Emniyeti'nde görevli, İstihbarat ve TEM şubelerinin de aralarında bulunduğu bütün şube müdürleri, şube müdür yardımcıları, baş komiserlerle alanında uzman yüzlerce polis memuru bu işleme tabi tutuldu. Son olarak geçtiğimiz günlerde Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde görevli 60 polis memuru makul bir gerekçe gösterilmeden şubeden çıkarıldı.

İlçelere gönderildi

Yıllarını pkk ile mücadeleye adayan polis memurları, kritik bir dönemde karakollara ve dış ilçelere görevlendirildi. Diyarbakır'da daha önce de aynı şubede görev yapan polis memurları, Lice ve Kulp gibi ilçelere gönderilmişti.

HABERE YORUM KAT