1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 60 kişilik heyet Baydemir'i ziyaret etti
60 kişilik heyet Baydemir'i ziyaret etti

60 kişilik heyet Baydemir'i ziyaret etti

Diyarbakır'daki Newroz kutlamalarına katılmak için Federal Kürdistan Bölgesi'nden gelen çeşitli kesimlerden oluşan 60 kişilik bir heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

A+A-

Diyarbakır Newroz kutlamalarına bu yıl 2 milyona yakın kişi katıldı. Yurt içi ve yurtdışından çok sayıda katılım oldu. Katılıcılar arasında Federal Kürdistan Bölgesi'nden de çok sayıda kişi Newroz dolayısıyla Diyarbakır'a geldi. Çeşitli kesimlerden oluşan 60 kişilik heyet Büyükşehir Belediyesi'ne gelerek Baydemir'i ziyaret etti. Katılımcılar Diyarbakır'da olmaktan duydukları heyecanı ve memnuniyeti dile getirerek Baydemir'den 10 yıllık görev süresince yaşadığı belediyecilik deneyimlerini kendilerine aktarmasını istediler.

Baydemir de konuklarını ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek “Başımızın üstüne geldiniz” dedi.  Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan hizmetleri 10 yıllık görev süresine sığdırdıklarını söyleyerek, “Kendimizi halkın üzerinde bir mekanizma olarak görmüyoruz. Bizler bu halkın hizmetkarlarıyız” diye konuştu.

Göreve başladıkları 2004 yılında Türkiye genelinde 8400 kişinin sıtma hastalığına yakalandığını, bunun yarısının Diyarbakır'da olduğunu anlatan Baydemir,  2007'ten bu yana Diyarbakır'da tek bir kişinin bu hastalığa yakalanmadığını bildirdi. Baydemir bunun temiz su ve kanalizasyon çalışmalarının bir ürünü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:  “Şimdi tüm Diyarbakır kendi musluğundan suyunu içiyor. Ankara ve İstanbul'da bu imkân yok. Çünkü oralarda halen içme suyunu satın alıyorlar. Biz bu 10 yıllık çalışmalarımızda Ankara ve İstanbul'un önüne geçtik”.

Kısıtlı imkanlarla hizmet yürüttüklerini belirten Baydemir, yaptıkları hizmetin imkanlara göre çok daha büyük olduğunu söyleyerek, “Ben hep atalarımızın, 'bir amel bin söyleme değerdir' sözünü şiar edinip bu bilinçle çalışıyorum” dedi.

Çalışmalarını yürütürken kentteki dinamiklerin oluşturduğu Kent Konseyi ile birlikte tartışarak pratiğe geçirdiklerini söyleyen Baydemir; katılımcı, demokratik bir belediyecilik modelini sürdürdüklerini ifade etti.

Baydemir kentteki tüm inanç gruplarına eşit seviyede hizmet götürdüklerini anlatarak, Diyarbakır tarihinde ilki kez Aleviler için Cemevi açtıklarını söyledi. Ortadoğu'nun en eski ve büyük kilisesi olan Surp Giregos Kilisesi'ni restore ettiklerini belirterek, “ Ermeni kardeşlerimiz tekrar kiliselerinde ayinlerini yapabilme imkânına kavuşmuş bulunmakta” dedi. Aynı zamanda Ehmedê Xanî  Camisinin de belediyemiz tarafından yapıldığını belirten Baydemir, herkesin ibadet yapma hakkının olduğunu bildirdi.  Baydemir Diyarbakır Surlarının UNESCO Daimi Kültürel Miras içerisinde yer alması için başlattıkları kampanyayı ve çalışmaları da aktardıktan sonra çeşitli hediyeler verdiği heyetle hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT