1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 6 yıldır tamamlanamayan cami yardım bekliyor
6 yıldır tamamlanamayan cami yardım bekliyor

6 yıldır tamamlanamayan cami yardım bekliyor

Diyarbakır’da 6 yıl önce temelleri atılan ancak hâlâ yapımı tamamlanamayan Hazreti İsa Camii, hayırseverlerden gelecek yardımları bekliyor.

A+A-

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde 2009 yılında temelleri atılan Hazreti İsa Cami’nin yapımı, maddi yetersizlik nedeniyle bir türlü tamamlanamıyor.


Barış Mahallesi Afet Evler semtinde bulunan caminin, 4 katlı olarak inşa edildiği ancak sadece birinci katının ibadete açılabildiği öğrenildi.


Afet Evleri Hazreti İsa Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Tahir Çelik, İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) yaptığı açıklamada, hayırseverlere çağrıda bulundu.


Caminin yapımı biterse iki bin kişi ibadet edebilecek


Cami yapımının tamamlanması için imkânı olan herkesten yardım talep eden Çelik, “Hayırseverlerden yardım toplayarak caminin kaba işlerini bitirdik. Sadece zemin katını yapabildik. Şu ana kadar bize gelen herhangi bir yardım yok. Camimiz 4 katlıdır, içinde Kur’an kursu da var. Alt katını medrese yapmayı düşünüyoruz. Biterse iki bin kişi ibadet edebilecek. Cami yapımı sadaka-i cariyedir. Daha önce işadamları ile görüşmek için yanlarına gittik ancak kimse bizimle ilgilenmedi. Bu nedenle bütün Müslümanlardan yardım bekliyoruz.” dedi.


Caminin klimalarını çaldılar


Çelik, geçtiğimiz yıl camideki iki klimanın çalındığını da sözlerine ekleyerek, “Geçtiğimiz yıl camide iki tane klimamızı çaldılar. Cami cemaatinden toplayabildiğimiz yardımlarla yeni klima alabildik.” şeklinde konuştu.


Öte yandan telefonla görüştüğümüz Kayapınar İlçe Müftüsü M. Sırrı Şık, bu konu ile ilgilendiklerini belirterek, “Kayapınar ilçesinde 6 cami daha bu durumda. Biz, elimizden gelen ne varsa yapıyoruz. Camilerimiz için yardım topluyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler