1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 6. Dönem girişimcilik sertifikaları sahiplerini buldu
6. Dönem girişimcilik sertifikaları sahiplerini buldu

6. Dönem girişimcilik sertifikaları sahiplerini buldu

DTSO bünyesinde yapılan 6. Dönem KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katılarak Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanan 120 girişimci, DTSO Konferans Salonu'nda yapılan törenle sertifikalarını aldı.

A+A-

Törene katılan KOSGEB Diyarbakır Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Fidan, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine ev sahipliği yapan Diyarbakır Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can'a özel olarak teşekkür ederek; girişimcilere başarılar diledi ve bölge ekonomisine katkı sağlayacaklarını umduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl içinde toplam 30 adet girişimcilik eğitimi yapılarak yaklaşık 1400 kişiye girişimcilik sertifikası verildiğini dile getiren Mehmet Fidan, bu girişimci adaylarından 124'ünün kendi işini kurduğunu ve KOSGEB Diyarbakır Müdürlüğü'nce 2012 yılı içerisinde toplam 980.000 TL hibe desteğinin verildiğini açıkladı.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can ise yaptığı konuşmada, 'yatırımcı' kimliğinden önce 'girişimcilik' kimliğine sahip olmanın önemine dikkat çekerek ; 'DTSO olarak eğitim ayağını sürdürdüğümüz KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri'nden 2010 yılında 30, 2011 yılında 240, 2012 yılında 300 ve ocak başlarına sarkan eğitimle 2013 yılında 120 olmak üzere, şu ana kadar toplam 690 kişi faydalanmıştır' dedi.

Girişimcilik sertifikası alındıktan sonraki sürecin daha önemli olduğunu hatırlatan Can, girişimcilerin uzmanlardan gerekli yardımı alarak yapacakları işi doğru tespit edip KOSGEB hibe başvurularını eksiksiz yapmaları konusunda uyarıda bulunarak; KOSGEB Diyarbakır Müdürlüğü'nün de girişimcilere azami desteği yapacağını umduğunu dile getirdi.

Remzi Can, ayrıca önümüzdeki aylarda 120 kişilik bir eğitim programı daha yapmak üzere KOSGEB Diyarbakır Hizmet Merkezi Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduklarını dile getirdi.Konuşmaların ardından DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can, KOSGEB Diyarbakır Müdürü Mehmet Fidan, DTSO Genel Sekreteri Mehmet Aslan ve KOSGEB Girişimcilik Uzmanı Çiğdem Ünkazan tarafından sertifika dağıtımları yapıldı.

Törenin ardından, Girişimcilik Uzmanı Çiğdem Ünkazan ve KOSGEB Diyarbakır
Müdürü Mehmet Fidan tarafından girişimcilere uyarı ve hatırlatmalarda
bulunularak sorular cevaplandırıldı.

Bilindiği gibi, KOSGEB tarafından 30.000 TL'ye kadar hibe ve 70.000 TL'ye kadar faizsiz kredi desteği veriliyor.Uzmanlar, girişimcilerin mali güçleri müsait olduğunda işletmelerini kurmalarını ve özellikle KOSGEB'in destekleyemediği alanlar konusunda dikkatli olmalarını öneriyorlar.