1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 6 dilde ortak vicdan anıtı
6 dilde ortak vicdan anıtı

6 dilde ortak vicdan anıtı

Sur İlçe Belediyesi, Diyarbakır'da 6 dilde 'Ortak Vicdan Anıtı" inşa etti. Ağırlığı 1 ton olan anıt, 3 metre uzunluğunda ve 2 metre ise genişliğinde yapıldı. Kitap üzerinde ağlayan gözyaşı ve ateşin işlendiği anıt Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Ermenice, İbra

A+A-

BDP'li Diyarbakır Sur İlçe Belediye bünyesinde kurulan 'Kırklar Meclisi' Türkiye'de bir ilk olan "Ortak Vicdan Anıtı" yaptırdı.

Diyarbakır'da Sur İlçesi'nde Eylül ayında dikilecek anıtta Cumhuriyet öncesi ve sonrası Mezopotamya coğrafyasında; Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan dinlerine mensup, Türk, Kürt, Arap, Ermeni, Keldani, Süryani ve Yezidi halkların bir daha acı yaşamaması için tasarlandı. Kitap üzerinde ağlayan gözyaşı ve ateşin işlendiği anıt Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Ermenice, İbranice ve Arapça dillerinde "Acıları Ortaklaştık ki, Bir Daha Yaşanmasın" diye yazıldı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK OLDU
Mezopotamya'da yaşayan halkların tarihte bir birine düşürülerek çok büyük acıların yaşandığını söyleyen Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, "Hepimizin bu acılardan ders çıkarıp, acıları yarıştırmak yerine acılarımızı ortaklaştırıp bunlara bir son verme çabası içerisinde olmalıyızBu anlamda öncelikle insan kendisiyle yüzleşmelidir. Bu nedenli biz bir ortak vicdan anıtı yaptık. Bu bir anlamıyla kendi geçmişimiz, anılarımızla yüzleşmenin resmi olacaktır. Vicdanlara sesleneceğiz; çünkü artık yaşamak istemiyoruz ve başkasına da acı yaşatmak istemiyoruz.

BU ACILAR TEKRAR ETMESİN
Diyarbakır'da, Orta Doğu'nun orta yerindeki bir coğrafyadan acıların bir daha yaşanmaması için bütün Dünya'ya çağrısını yapan anıtın açılışını gerçekleştireceğiz. Bu anıtın yapılmasına karar veren yine farklı inanç ve düşüncelere sahip insanlardır. Buradaki amacımız Diyarbakır'ı, bir halklar ve inançlar bahçesi olarak göstermektir" diye konuştu.

Demirbaş, anıtın sloganının Türkçe, Kürtçe, Ermenice, İbranice, Arapça ve İngilizce olmak üzere 6 dilde yazıldığını belirterek, Eylül ayının ilk haftasında açılışının yapılacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT