1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 57 günde 17 Belediye Eş Başkanı tutuklandı
57 günde 17 Belediye Eş Başkanı tutuklandı

57 günde 17 Belediye Eş Başkanı tutuklandı

18 Ağustos’tan bugüne geçen 57 günlük süre zarfında gözaltına alınan onlarca belediye Eşbaşkanından 17’si tutuklandı.

A+A-

Belediye eşbaşkanlarından 2’si gözaltına mahkemeye çıkmayı beklerken, 3 belediye eşbaşkanına “denetimlik serbestlik” yada “ev hapsi” uygulması getirildi.

6 belediye eşbaşkanı hakkında ise “yakalama” kararı var. Seçilmişlere yönelik bu saldırıların kabul edilmez olduğunu belirten Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, yapılan tüm siyasi operasyonların “özyönetimleri boşa çıkarmak ve siyaseten gözdağı” amacı taşıdığını ifade etti.
 
Bölgede “özyönetim” ilanlarının yapıldığı merkezlerde, “sokağa çıkma yasakları” ve gerçekleştirilen operasyonlarla, halkın siyasi iradesi olarak seçtiği belediye eşbaşkanları ve yöneticileri gözaltın alındı.

DİHA’da yer alan habere göre,  18 Ağustos tarihinde Şırnak ve ilçelerinde yapılan “özyönetim” ilanlarının üzerinden geçen 57 günlük zaman diliminde 17 belediye eşbaşkanın yanı sıra 2 il genel meclis üyesi, onlarca belediye çalışanı ve birçok belediye meclis üyesi gözaltına alınıp, tutuklandı. 2 belediye eşbaşkanı gözaltında iken, 6 belediye eşbaşkanı ise aranıyor.


Tutuklanan Belediye Eş Başkanları


Bölgede ilk olarak Şırnak, ardından da Diyarbakır, Hakkari ve Van gibi kentlerde yapılan “özyönetim” ilanlarının ardından 18 Ağustos’tan bu yana yapılan operasyonlarda tutuklanan belediye eşbaşkanları şunlar:


Sur Belediye eşbaşkanları Seyid Narin ve Fatma Şık Barut, Silvan Belediye Eşbaşkanı Yüksel Bodakçı, Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya, Edremit Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin, Lice Belediye Eşbaşkanı Harun Erkuş, Hakkari Belediye eşbaşkanları Nurullah Çiftçi ve Dilek Hatipoğlu, Özalp Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı, Batman Belediye Eşbaşkanı Gülistan Akel, İkiköprü Belde Belediye eşbaşkanları Osman Karabulut ve Hidayet Tiryaki, Beşiri Belediye Eşbaşkanı Mustafa Öztürk, Iğdır Belediye Eşbaşkan Şaziye Önder, Tuzluca Belediye Eşbaşkanı Mehmet Gültekin, Hoşhaber Belediye Eşbaşkanı Ali Çam ile Erçiş Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin.

“Özyönetim” gerekçesiyle tutuklanan belediye eşbaşkanlarının tümü için Türk Ceza Kanunu’nun 302’nci maddesinde yer alan “Devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak” suçlamasında bulunuldu. Canlı kalkan eylemlerinde gözaltına alınıp, tutuklanan seçilmişler için yine “örgüte yardım etmek” ve “güvenlik güçlerine görevini yaptırmamak için direnmek” suçlamaları da yöneltildi.


2 Eş Başkan hala gözaltında!


Eruh Belediye Eşbaşkanı Eda Kilis ve Hınıs Belediye Eşbaşkanı Hasan Basri Fırat ise hala gözaltında. Her iki belediye eş başkanının da tutuklanması muhtemel. Şırnak Belediye Eşbaşkanı Serhat Kadırhan ve Batman Belediye Eşbaşkanı Sabri Özdemir ise, gözaltına alınıp mahkeme tarafından “denetimli serbestlikle” serbest bırakıldı. Eruh Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Kılıç de mahkeme tarafından “ev hapsi” ile serbest bırakıldı.


6 Belediye Eş Başkanı aranıyor


Hakkında “yakalama” kararı bulunan belediye Eş Başkanları ise şunlar:


Yüksekova Belediye Eş Başkanı Ruken Yetişkin, Tacettin Sefali, Edremit Belediye Eş Başkanı Abdulkerim Sayan, Şırnak Belediye Eş Başkanı Eylem Özlem Onuk, Beytüşşebap Belediye Eş Başkanı Seyran Arğan ve Dicle Belediye Eş Başkanı Fevziye Arukan. Tutuklanan belediye Eş Başkanlarının yanı sıra yine Batman İl Genel Meclisi Eş Başkanı Salih Altun ve Iğdır İl Genel Meclisi Eş Başkanı Kadir Özsular da “canlı kalkan eylemine katıldıkları” gerekçesiyle tutuklandı.


Eş Başkanları görevden uzaklaştırıldı
 
Tutuklanan Belediye Eş Başkanlarının tümü İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınırken, Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret de ilçede günlerce süren abluka ve sokağa çıkma yasağının yaşandığı sırada İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alındı. Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, yapılan tüm siyasi operasyonlarla “özyönetimlerin boşa çıkarılmak ve siyaseten gözdağı verilmek istendiğini” savundu.

Işık, “Özyönetimlerinizi ilan ettikçe, kendi kendinizi yönetmek istedikçe, bunun sistemini oluşturdukça ‘Biz sizi tutuklarız’ hatta o da olmuyorsa ‘Sizi katlederiz’ deniliyor. Sıradan bir insan bile özyönetimler kavramını dahi kullandığında aslında tutuklanma nedeni olabiliyor. Özyönetimin kendisini daha terörize ederek işlemez hale getirmek isteniyor” dedi.


“Kendi sistemimizi kendimiz üreceğiz”


İçinden geçilen sürecin 2009’da yapılan KCK tutuklamalarını aşan bir boyutta olduğunu da belirten Işık, 2009’da yüzlerce seçilmiş, gençlik, kadın, basından her kurumdan yüzlerce kişi tutuklandığını, ancak son dönemlerde sadece gözaltı, tutuklamanın olmadığını aynı zamanda öldürme, katletmenin olduğunu ileri sürdü.


Birçok yerde özyönetim tartışmalarının olduğunu ve bunu devam ettireceklerini ifade eden Işık, “Bu konuda yapılan gözaltı tutuklama veya katledilme geri adım atmayı düşünmüyoruz. Bunun mücadelesini vereceğiz. Kendi sistemimizi kendimiz üreceğiz. Kendi kentini kendi yerelini yönetirken özyönetim gereği olarak bunu halkla birlikte yapacak. Bu baskılar devam edecek. Ama biz buna karşı geri adım atmayacağız. Klasik bir belediyeciliği kabul etmeyeceğiz. Komünlerimizi oluşturacağız. Toplantılarımızı, eğitimlerimizi alarak her türlü çalışmalarımızı yapacağız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler