1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 53 engelliye tekerlekli sandalye
53 engelliye tekerlekli sandalye

53 engelliye tekerlekli sandalye

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Destek Merkezi'nde 53 engelliye tekerlekli sandalye verildi.

A+A-

Engelli Haftası kapsamında Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda gerçekleştirilen sandalye dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Keziban Demir, YG21 Engelli Temsilcileri, İstanbul Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği Genel Başkanı Kemal Demirel, Yöneticisi Ali Berber, Uluslararası Engelliler Derneği Başkanı Erdal Satılış ile engelliler katıldı.

Satılış yaptığı açış konuşmasında 53 engellinin sandalye ihtiyacının karşılanmasıyla sosyal hayata etkin katılımının sağlanmış olacağını söyledi. “Engelli vatandaşlarımız her zaman her yerde bu toplumun vazgeçilmez ve ihmal edilmez birer parçasıdır” diyen Satılış, engellilerin belirli gün ve haftalarda değil yılın her günü hatırlanması ve yaşam mücadelelerinde başarılı olmalarını sağlanması gerektiğini söyledi. Satılış, “Engelli oldukları için onları dışlamamalı aksine engellinden dolayı hiçbir olanaktan yoksun kalmamalarını sağlayarak onları sevgiyle kucak açmalıyız” dedi. Engellilere sahip çıkmanın bir insanlık görevi olarak gördüklerini belirten Satılış, bu hafta etkinlikleri ile engellilerin sorunları konusunda hassasiyetin ve bilincin artmasını temenni ettiklerini söyledi.

İstanbul Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği Genel Başkanı Kemal Demirel ise Diyarbakır'a dördüncü gelişi olduğunu belirterek, toplumda engelli vatandaşların ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getirdi. Demirel, bu sorunlardan dolayı engelli yaşamın zorluklarına daha fazla zorluk eklendiğini ifade ederek, “Asıl önemli olan bundan sonra ne yapılması gerektiğidir” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, Diyarbakır'daki engelli nüfusun Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, “Elbette ki hiçbir arkadaşımız hiçbir engelli kardeşimiz böyle olmasını istemedi. Yanlış bir ameliyat, trafik kazası ya da bir iş kazası aslında bizim üzerinde durmamız gereken en önemli nokta. Bu tür durumları yaşanmaması için TBMM'nin yasal önlemleri alması durumunda bu sayı oldukça azalacaktır” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın Diyarbakır Engelliler Platformu'nun kuruluşuna öncülük ettiğini belirten İpek, “Yaptığımız bütün çalışmalara parklardan tutun parklardaki lavabolara, yolların durumuna, kaldırımlardaki engelli rampalarına kadar Diyarbakır Engelliler Platformu'nun direk görüşü alınarak yapılıyor” dedi. İpek, “Hiçbirimiz engelli arkadaşlarımızın geçeceği yolu onlar kadar doğru tarif edemeyiz, onlar kadar doğru karar veremeyiz. Dolayısıyla kendileriyle ilgili olan alanda kendilerinin karar vermesi, kendilerinin karara ortak olması bizim yerel yönetimler anlayışımızın gereğidir” diye konuştu. İpek, çabalarından dolayı İstanbul Bedensel Engelliler Derneği'ne de teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT