1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 51 kişilik teknik ekip Silvan’da
51 kişilik teknik ekip Silvan’da

51 kişilik teknik ekip Silvan’da

Büyükşehir Belediyesi, mühendis, mimar ve teknikerlerden oluşan 51 kişilik teknik ekiple, 12 gün boyunca sokağa çıkma yasağının uygulandığı, çatışmaların yaşandığı, birçok kişinin yaşamını yitirdiği Silvan’ın Tekel, Mescit ve Konak Mahallesi’ndeki ağır ta

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB), Silvan’da yaşanan 12 günlük sokağa çıkma yasağının ardından Tekel, Mescit ve Konak Mahallesi’nde meydana gelen tahribatları tespit etmek için harekete geçti.  Mühendis, mimar ve teknikerden oluşan teknik ekip, dün Silvan Belediyesi’nde bir araya gelerek toplantı yaptı. Toplantıda harita üzerinde bölgeler belirlenerek, ikişer kişilik gruplar halinde mahallelerde ev ve işyerlerindeki hasarın tespitine ilişkin çalışmalar yürütüldü.

DİSKİ ekipleri, içme suyu ve kanalizasyon altyapısındaki tahribata ilişkin, Yol Yapım ekipleri ise yollardaki tahribata ilişkin çalışmalara başlarken, teknik ekibin çalışmaları bugün de devam etti.  Sabahın erken saatlerine Silvan’a giden mühendis ve mimarlar, incelemelerini sürdürdüler.

Karatekin: Ev ve işyerleri zarar gördü

Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin, Silvan’da 12 günlük sokağa çıkma yasağı uygulandığını ifade ederek, bu yasakla birlikte çatışmaların meydana geldiğini ve Silvan’ın 3 mahallesinde ciddi tahribatların yaşandığını söyledi. 12 günlük sokağa çıkma yasağı sürecinde birçok kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Karatekin, yine evlerin ve işyerlerinin zarar gördüğünü, buna bağlı olarak mal kayıplarının da yaşandığını kaydetti.

İtfaiyenin de gerekli hasar tespit çalışmalarını yaptığını aktaran Karatekin, “DİSKİ Genel Müdürlüğümüz, özellikle tahrip olan altyapı çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle mahalle aralarında var olan altyapı patlaklarını onarmış ve kente su verildi. Yine Fen İşleri ve Yol Yapım Bakım Altyapı Koordinasyonu Daire Başkanlıkları ekipleri alanda gerekli çalışmayı yapmak üzere Silvan’da bulunuyor. Ayrıca Silvan’da mevcut araçlarımıza ilaveten 3 iş makinesini daha göndermiş bulunmaktayız. Bugün itibariyle de biriken çöplerin kaldırılması için 2 adet çöp toplama ve sıkıştırma aracı çalışmalarına başladı.” şeklinde konuştu.

Ekiplerin yaptığı çalışmaları rapor halinde yönetime sunacaklarını kaydeden Karatekin, “Raporlar sonucunda bizler de Silvan halkına nasıl yardımcı olacağımızın arayışı ve çabası içinde olacağız.” dedi.

‘Evlerin bir an önce onarılması gerekiyor’

12 gün içinde çok ağır bir tablonun ortaya çıktığına dikkat çeken Karatekin, şöyle konuştu: “Ciddi şekilde yaşanan tahribatlar dışında kış mevsiminin yakın olması itibariyle de özellikle tahrip olan evlerin bir an önce onarılması gerekiyor. Bu konuda bizler imkanlarımız dahilinde gerekli çaba içinde olacağız.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler