1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 5 yılını tutuklu dolduran herkes tahliye edilmeli
5 yılını tutuklu dolduran herkes tahliye edilmeli

5 yılını tutuklu dolduran herkes tahliye edilmeli

Bülent Arınç, 5 yılı doldurmuş olanların hangi suçu işlediğine bakmaksızın tahliye kararına bakmak gerektiğini söyledi.

A+A-

Bir dizi ziyaret ve seçim bürosu açılışı için Amed'e gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 5 yılı doldurmuş olanların hangi suçu işlediğine bakmaksızın tahliye kararına bakmak gerektiğini söyledi.

Amed'de gazetecilerle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Arınç, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tutukluluk süresinin 5 yıla inmesinin ardından yapılan tahliyeleri de değerlendiren Arınç, "Tabii genel bir hüküm koyduğun zaman 5 yılı doldurmuş olanların hangi suçu işlediğine bakmaksızın tahliye kararına bakmak lazım. Yoksa şu davalar istisna, bu davalar istisna derseniz o zaman kişiye özel bir hüküm çıkarmış olursunuz.

Meclis'te de sordular her yerde de söyledik, adına KCK davası denilen davadan tutuklular varsa mutlaka onlarda çıkmalıdır, çıkacaktır. Aslında adaletten beklediğimiz kısa sürede karar vermeleridir. Kısa sürede karar vermeyince beğenmediğiniz suçlarda dışarı çıkabilir. Şimdi Ergenekon davasından çıkanlar oldu. Sizin tabirinizle söyleyeyim, KCK davasından çıkmak isteyenlere ret kararı verdiler” dedi.

“Türkler çıkıyor, Kürtler içeride kalıyor” gibi eleştirilerin yapıldığını da söyleyen Arınç, böyle bir ayrımcılığa müsaade etmeyeceklerini de savundu.

“Diyarbakır'da bir mahkeme müracaat üzerine şöyle bir karar verebiliyor; bu adamın yaşı gençtir, dışarı çıktığı takdirde dağa gitme ihtimali vardır. Hukukta böyle bir ihtimal ve gerekçe olamaz. Buna dayanarak bir mahkeme tahliye talebinin reddini isteyemez. Bu yanlış bir karar. Huzurlarınızda ifade ediyorum. Bu yanlıştan da mutlaka dönülecektir” diye devam eden Arınç, çünkü tahliye talebinin reddi konusunda kanunun mazı imkanlar verdiğini, ama böyle gerekçeler olmadığını da söyledi.

BDP'li vekillerin tahliye olduktan sonra ziyaret ettiğini, geçmiş olsun dediğini de vurgulayan Arınç, “Daha önce tahliye olanlara da gitmiştim. Onlar bana dediler ki, aşırı hasta olanlar var. Hatta ölümcül hastalığa yakalananlar var. Onlardan ben dosya ve isim listesi istedim. Bana da gönderdiler teşekkür ediyorum onlara. Onların her biriyle ayrı ayrı ilgileniyoruz. Bundan da herkes emin olsun. Hastalık sebebiyle tutukluluk ve hükümlülüğe ara vermek lazım. Kanun bunu getirmiş. Bu kanunu da biz yapmışız.

Dolayısıyla orada hastalık sebebiyle tahliye talep eden hükümlü ve tutuklulardan bazıları içinde şöyle bir gerekçe çıkmış. Bunlar dışarı çıkabilir ama dışarı çıktıktan sonra kendileri istemese bile halktan bazı tepkiler olabilir. Arkadaşlar Türkiye'de bir hukuk devleti varsa hukuk egemen olan bir ülkede hukukun geçerli olması lazım. Bu gerekçeleri ben hukuki bulmuyorum. Kesin olan şudur ki, tutuklulukta 5 yılı doldurmuş olan herkes işlediği suça bakılmaksızın tahliye edilmek mecburiyetinde" şeklinde konuştu.

Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı son demokratikleşme paketinin yürürlüğe girdiğini de belirtti.

HABERE YORUM KAT