1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 5 öğrenci 2 yıldır cinsel istismarı anlatıyor
5 öğrenci 2 yıldır cinsel istismarı anlatıyor

5 öğrenci 2 yıldır cinsel istismarı anlatıyor

Diyarbakır'da 2 yıl önce 5 ilkokul öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmenin yargılandığı davada tutuksuz yargılanan sanık bir başka okula atandı ve görev devam ediyor.

A+A-
 Şikayet eden öğrenciler ise her duruşmada yeniden yaşadıklarını anlatarak, aynı travmayı yaşıyor.
 
 
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine bağlı Seyrantepe semtinde bulunan Şehit Başkomiser Fatih Özdil İlköğretim Okulu'nda 5'inci sınıf öğrencileri S.T, Ş.A, H.Ç, S.T. ve Ş.K., 2013 yılında Fen Bilgisi öğretmenliği yapan D.T.'nin cinsel istismarına maruz kalmıştı. 5 çocuğun rehber öğretmenlerine iletmesiyle olay ortaya çıktı. Rehber öğretmeni Adile Ekinci çocukları Çocuk İzleme Merkezi'ne götürerek durumu aktarmasının ardından olay adli mercilere taşınmıştı. Cinsel istismara maruz kalan çocuklardan H.Ç, öğretmenin kendisine olan yaklaşımlarından sonra uzun süre onu gözlemlediği ve öğretmenin bütün kız öğrencilerini taciz ettiğini ifade etmişti.
 
 
'Serbest bırakıldı daha iyi bir okula atandı'
 
 
İfadelerin ardından tutuklama istemi ile mahkemeye sevk edilen D.T., "Dosyada çocukların beyanından başka somut delil olmadığı" gerekçesi ile serbest bırakıldı. D.T. başka bir okula atandı ve hala öğretmenliğe devam ediyor. Hakkında açılan davada ise 2 yıldır bir sonuç çıkmadı. Her duruşmada yeniden ifadeleri istenen 5 çocuk ise aynı okulda okuyor ve her mahkeme yeniden ifadeleri alındığı için defalarca aynı travmayı yaşamaya zorlanıyor.
 
 
'Hakim tacizciyi kolluyor'
 
 
Daha önce Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) tarafından ifadeleri alınan öğrencilerin, 15 Mayıs'ta Diyarbakır Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tekrar ifadelerinin alınması eğitimcilerin tepkisine neden oldu. Cinsel istismarı ortaya çıkaran rehber öğretmen Adile Ekinci, çocukların duruşmaya çağrılarak herkesin içinde ifadelerinin alınmasının psikolojik olarak kendilerini kötü hissetmelerine neden olduğuna dikkat çekti. Adile, hakimin mahkemedeki tutumunun çocukların ifadelerini geri çekmeleri yönünde baskı oluşturduğunu ve tacizciyi kollama çabası olduğuna dikkat çekti.
 
 
'2 yıldır çocuklar mağdur ediliyor'
 
 
Söz konusu okulda iki rehber öğretmen olduklarını aktaran Ekinci, olayın çocukların kendisine anlatması ile ortaya çıktığı bilgisini verdi. Bu anlamda detaylı araştırma şansları olmadığı için bu olayı olduğu gibi Çocuk İzleme Merkezi'ne ilettiklerini belirten Ekinci, "ÇİM'ler çocukların düzeyine uygun ve bilimsel bir şekilde inceleme yapabiliyorlar. Onlar gerekli çalışmayı yaptılar ve savcılığa sevk ettiler olayı. Bu şekilde adli süreç başladı ve 2 yıldır bu süreç devam ediyor" diye konuştu.
 
 
'Çocuklar üzerinde toplumsal baskı var'
 
 
Çocukların ilk önce ÇİM'e ifade vermesi daha sonra ise her iki duruşmaya katılmasının üzerlerinde ciddi bir psikolojik baskı oluşturduğunu kaydeden Ekinci, çocukların kendisine "Biz yine mahkemeye mi gideceğiz?" diye sorduklarını ve çocukların bunun kaygı ve gerilimini sürekli yaşadıklarını aktardı.
 
"Çocuklar üzerinde bir de her mahkemeye gelişlerinde aile baskısı oluyor ister istemez" diyen Ekinci, ailenin yaşadıkları toplumsal baskıdan dolayı çocuklara "Sizi okuldan alacağım. Siz beni mahalleye okulunuza bizi rezil ettiniz" dediklerini, çocukların da bu nedenle psikolojik sorunlar yaşamaya başladıklarını dile getirdi. Bu olayda tacizi yapanın üzerinde olması gereken toplumsal baskının aksine çocukların üzerine kurulmaya başlandığının altını çizen Ekinci, "Çocuklar, hem mahalle tarafından hem de mahkeme nedeniyle okulda açıklama yapma gereğinde bulunuyor" ifadelerini kullandı.
 
 
'Mahkemenin tavrı tacizciyi beraat ettirmeye dönük'
 
 
Mahkemenin tacizciyi koruyan bir tavır sergilediğini kaydeden Ekinci, "Her ifadede çocuklar bu gerilimi yaşıyor. Hakimin tutumu sanki tacizciyi berat ettirmeye dönük. Çocuklara, 'hadi böyle bir şey yapmadı deyin kurtulun bir daha mahkemeye gelemeyin' der gibi yaklaşıyor" diyerek mahkemenin tavrına tepki gösterdi. Ekinci, tacizci D.T.'nin ise bir okulda eğitim vermeye devam ettiği bilgisini verdi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT