1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 5 No'lu Cezaevi'nin mağdur aileleri Büyükşehir'de
5 No'lu Cezaevi'nin mağdur aileleri Büyükşehir'de

5 No'lu Cezaevi'nin mağdur aileleri Büyükşehir'de

Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevi'nde yaşamını yitirenlerin aileleri, Diyarbakır 78'liler Derneği Başkanı Gani Alkan'la birlikte Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret ederek Başkanvekili Hafize İpek ile görüştü. Barış Annelerinden Sakine Arat, 5 No'lu Cezaevi'

A+A-

Diyarbakır 78'liler Derneği Başkanı Gani Alkan ve Mazlum Doğan, Hayri Durmuş, Ferhat Kutay, Ali Çiçek, Mahmut Zengin, Akif Yılmaz, Cemal Arat, Necmettin Büyükkaya gibi 12 Eylül döneminde Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevi'nde yaşamını yitiren 22 kişinin aileleri toplandığı Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'ne geldi. Konuklarını Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş ile birlikte karşılayan Başkanvekili Hafize İpek, “Ölümsüzlük herkese kısmet olmaz. Ölüme giderken onurluca gitmek herkese kısmet olmaz” dedi.

Aileler de Kürt halkının var olma mücadelesinde canları pahasına büyük bir irade ortaya koyduğunu anlattı. Sohbet havasında geçen görüşmede aileler ile Diyarbakır 78'liler Derneği Başkanı Gani Alkan, 5 No'lu Askeri Cezaevi'nin insan hakları müzesine dönüşmesi yönünde Büyükşehir Belediyesi'nin imar yönünden katkı sunmasını talep etti. Ayrıca Kent Ormanı'nda 5 No'lu Cezaevi Koruluğu konusunda bir alan verilmesini talep etti. İlk defa ailelere olarak geniş bir katılımla bir araya geldiklerini belirten Alkan, Mayıs ayının her bir gününün anlamlı olduğunu söyledi. Alkan, yeni barış sürecine ses vermek, kitleselleşmek ve siyasette gündemleşmek gerektiğini de sözlerine ekledi.

Cemal Arat'ın annesi Sakine Arat ise çocukları için “Onlar ölmedi, kalbimizde yaşayacaklar” dedi. Arat, “Onların çektiklerini yalnız yukarıdaki Allah bilir. Onlar boşuna ölmedi, kimse boşuna ölmek istemez. Yaşam kadar güzel ve tatlı bir şey yoktur. Ama onlar buna mecbur oldular, onlar mecburiyetten canlarını halkı için verdiler. Ve bu halka yol açtılar, yol gösterdiler. Bu halk bu yolda yürüyerek bugüne gelmişse bundan sonra da refaha kavuşmak hakkına sahiptir. Bu barışın sağlanması için bu halk elinden geleni yapacaktır” diye konuştu. Arat, barışa adım atmak için bazı şeyler yapılması gerektiğini belirterek, “Bu cezaevini müze yapmak için çalışırsak, el ele verirsek bu da barışın bir adımı olur” şeklinde konuştu. Aileler BDP, DTK, Meya Der, Barış Anneleri gibi kurum ve kuruluşları da ziyaret etti.

HABERE YORUM KAT