1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 5 Nisan avukatlar günü
5 Nisan avukatlar günü

5 Nisan avukatlar günü

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, "Avukatlık meslek faaliyeti, insan hakları savunuculuğu ve sivil toplum çalışmaları, aleyhine 'silahlı örgüt üyeliği' olarak suçlama konusu yapılan avukatlar 5 yıla yakın süredir tutuklu olarak yargı

A+A-

Elçi, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle adliye binası önünde düzenlenen basın açıklamasında, adil ve demokratik bir toplumda avukatların bağımsızlığı ve özgürlüğünden söz edilebileceğini belirterek, bireylerin kolayca avukata ulaşamadığı, avukatın da tam bir bağımsızlık ve özgürlük içinde etkili şekilde mesleğini icra edemediği bir toplumda, adil yargılama hakkından ve bireylerin hukuk güvenliğinden söz edilemeyeceğini belirtti.

Avukatların, hak arama özgürlüğü ve savunma hakkının hukuk devletinin en temel güvencesi olduğunu kaydeden Elçi, şöyle konuştu:

"Silahların susmasından, Kürt meselesinin çözümünde şiddetin devreden çıkarılması ve demokratik siyasetin devreye girerek sorunun barışçıl yollarla çözümüne dair açıklamaları büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Toplumun tüm kesimleri sorunun diyalog ve müzakere yoluyla çözümüne dair desteğini ifade ediyor. Bu ağır ve tarihi sorunun barışçıl yollarla çözümünün fırsatı ilk defa bu kadar açıkça ortaya çıkmıştı. Geçen zaman içinde bazı gelişmeler olmuş ve sınırlı düzenlemeler yapılmış ise de, aradan geçen bir yıllık süre yeterince değerlendirilmemiş, toplumun beklentileri karşılanmamış, Kürt meselesinin temel sorun alanlarında kalıcı çözümler üretilememiştir."

Elçi, Anayasa Mahkemesi kararları ve son yapılan yasal düzenlemelerin, Diyarbakır'da etkili olmadığını ve hayata geçirilmediğini savundu.

"Avukatlık meslek faaliyeti, insan hakları savunuculuğu ve sivil toplum çalışmaları, aleyhine 'silahlı örgüt üyeliği' olarak suçlama konusu yapılan avukatlar 5 yıla yakın süredir tutuklu olarak yargılanmaktadır" diyen Elçi, faili meçhul, gözaltında kayıp veya çeşitli şekillerde yapılan infazlara ilişkin dosyalar zaman aşımına uğratılarak, adaletin ebediyete intikal ettirilmek istendiğini iddia etti.

Elçi, mağdurların çetin mücadeleleriyle açılan davaların güvenlik gerekçesiyle binlerce kilometre uzaktaki merkezlere dava nakli yoluyla gönderildiğini aktararak, davaların adeta faillerin ayağına götürüldüğünü, mağdurların ise daha da mağdur edildiğini belirtti.


Muhabir: Aziz Aslan
Yayınlayan: Nurten Aslan 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT