1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 5 kişi kurşunlanarak öldürüldü
5 kişi kurşunlanarak öldürüldü

5 kişi kurşunlanarak öldürüldü

Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Uğrak köyünde araçtan indirilen 1'i çocuk 5 kişi, uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

A+A-


Edinilen ilk bilgilere göre, Dicle ilçesine bağlı Uğrak köyünde, içinde 5 kişinin bulunduğu bir araç, kimliği belirsiz kişilerce öğle saatlerinde köy yolu üzerinde durduruldu. 5 kişi araçtan indirildikten sonra saldırganlar tarafından silahla kurşun yağmuruna tutuldu. Olayda İbrahim Akelma adlı çocuk, Hacer ve Ramazan Akelma ile Ramazan ve Latife Bilge hayatını kaybetti. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
 

Diyarbakır'ın Dicle İlçe Kaymakamı Çağlayan Kaya'nın tüm çabalarına rağmen 2000'li yıllardan itibaren devam eden husumet önlenemeyince, Uğrak köyünde araçtan indirilen 1'i çocuk 5 kişi uzun namlulu silahlarla vurularak katledildi.
Dicle ilçesine bağlı Uğrak köyünde, içinde 5 kişinin bulunduğu bir aracın durdurularak uzun namlulu silahlarla taranması olayının detayları ortaya çıkıyor. 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırının aileler arasındaki eski bir husumetten kaynaklı olduğu bildirildi. Dicle Kaymakamı Çağlayan Kaya, ilçeye atandıktan sonra bu aileler arasındaki husumeti sona erdirmek için yoğun çaba sarf ettiğini ve bu nedenle 2 defa köye gittiğini söyledi. Kaya, “Maalesef eskiden aralarında bir husumet olan aileler arasında yaşanan acı bir olay. Araç durdurulmuş ve içinde bulunan 1'i çocuk, 2'si kadın olmak üzere 5 kişi uzun namlulu silahlarla taranmış. Ben ilçeye atandığımda 2000'li yıllardan beri bu aileler arasında devam eden husumeti sonlandırmak için yoğun bir mesai harcadım. İki defa köye giderek aileleri barıştırmaya çalıştım. Son olarak köye gittiğimde her iki aile büyükleriyle ayrı ayrı konuşup, Kurban Bayramı'ndan sonra barıştırma sözü aldım. Ancak bu sözlerine sadık kalmadılar ve bu acı olay yaşandı. 5 canı kaybettik. Bundan sonra bu tür olayların yaşanmaması için daha çok mesai harcamak durumundayız. Böyle acı olayların bir daha başımıza gelmemesini temenni ediyorum” dedi.
Kaymakam Çağlayan Kaya, olayın ardından bölgeye giden jandarma ekiplerinin çalışma başlattığını ve saldırıyı yapanların en kısa sürede tespit edilerek yakalanması için geniş kapsamlı soruşturmanın devam ettiğini dile getirdi.