1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 5. kattaki evin balkonu çöktü: 2 yaralı
5. kattaki evin balkonu çöktü: 2 yaralı

5. kattaki evin balkonu çöktü: 2 yaralı

Hatay'ın Defne ilçesinde 34 yıllık bir binanın 5. kattaki balkonu çöktü. Olayda 2 kişi yaralandı.

A+A-

Edinilen bilgiye göre, Sümerler Mahallesi Harbiye Caddesi'nde öğle saatlerinde tadilat yapılan 34 yıllık 7 katlı binanın 5 kat balkonu büyük bir gürültüyle çöktü.

Balkon çöktüğü sırada balkondan kopan beton parçaları, binanın zemininde çalışan inşaat boyacısının üzerine düştü. Olayda yaralanan boyacı ambulansla hastaneye kaldırılırken, yaralı boyacıyı gören 1 kadın da korkudan bayıldı.

Binanın etrafı güvenlik şeridiyle çevrildi. Olayda bazı iş yerleri ve bir otomobil de zarar gördü.

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli ise olay yerine gelerek bina zemininde inceleme yaptı. Harbiyeli, yaptığı açıklamada, “Bu binada düşen balkonun bana göre bir inşaat mühendisi olarak değerlendirdiğim zaman içinde olan betonarme yapı elemanının içindeki donatının nemden, rutubetten, sudan kaynaklı oksitlenmesi sonucunda demir donatının taşıyabilir kapasitesinin yitirmiş olması ve ondan kaynaklı balkonun düşmesi.

Bana göre binanın sağlamlığı ile ilgili verilebilecek yeterli bir done değil. Bu olay yaşandıktan sonra bununla ilgili yapının bununla ilgili yapıldıktan sonra yıkılması gerekip gerekmediği, boşaltılıp boşatılamayacağı gerektiği direk kanaat olacaktır. Bunu AFAD yapacaktır. Ya da bununla ilgili teknik bürolar var. Gerekli rapor alınacak, etütler yapılacak, numuneler alınacak ve daha sonra gerekli değerlendirme yapılacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT