1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 5 ilde dev kaçak elektrik operasyonu
5 ilde dev kaçak elektrik operasyonu

5 ilde dev kaçak elektrik operasyonu

DİYARBAKIR- Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Dicle EDAŞ) tarafından sorumluluk bölgesindeki 5 ilde, kayıt dışı elektrik kullananların belirlenebilmesi için bin 237 personelin katıldığı geniş çaplı bir kaçak operasyon yapıldı.

A+A-

Vatandaşların da destek verdiği uygulama sonucunda toplam 784 kayıt dışı kullanıcı tespit edilerek, haklarında idari ve hukuki işlem başlatıldı.

Dicle EDAŞ bölgesi olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta yüzde 75 dolayında olan kayıt dışı elektrik kullanımının önüne geçilebilmesi için gerçekleştirilen kontroller en üst düzeye çıkarıldı. Dicle EDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, Dicle Elektrik Perakende Satış Genel Müdürü Akif Köse, İl Müdürü Asım Güzel ve Müşteriler Müdürü Murat Çelik'in de yer aldığı uygulamaya, bölge genelinde bin 237 personel katıldı. Kayıt dışı elektrik kullanımıyla mücadele amacıyla başlatılan ve bundan sonra sık sık tekrarlanacak olan kontrollerin dün geceki bölümü Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak'ta gerçekleştirildi.

Beş ilde bin 237 personel, 213 araç ile bulundukları illerin dört bir yanına dağılarak, yüzlerce işyeri ve konutta kontrol yapıldı. Yapılan kontrollerde ekipler, her türlü kayıt dışı elektrik kullanımını ev veya işyerinin içerisine girmeden de tespit edebilen elektronik aletler kullandı. Yapılan kontrollerde bölge genelinde 93 işyeri ile 691 konutta kayıt dışı elektrik kullanıldığı tespit edildi. Bu işyeri ve konutların sahipleriyle ilgili idari ve hukuki işlemlere başlatıldı.

DENETİME VATANDAŞ DESTEĞİ

Akşam saat 17.00'da başlayarak 19.30'a kadar süren kontrollerin Diyarbakır bölümünde 200 personel görev alırken, ekiplerde bayan görevlilerin de bulunduğu dikkat çekti.

Uygulamada 46 işyeri ile 186 konutta kayıt dışı elektrik kullanıldığı tespit edilerek, tutanak tutuldu, gerekli yasal ve idari işlemlere de başlandı. Diyarbakır'daki kontrollere vatandaşlar da destek verdi. Abdülselam Borak isimli vatandaş, denetimlerin sıklaştırılmasını isterken, 100-200 lira için trafoların yandığını ve buna değmeyeceğini belirterek, halka kaçak elektrik kullanmama çağrısı yaptı. Erol Akbağ isimli vatandaş da kayıt dışına yönelik kontrollerin artırılmasını istedi.

UYGULAMADA GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI

Dicle Elektrik Müşteriler Müdürü Murat Çelik, denetimlerle kayıt dışı kullanımlarda sistem üzerinde oluşan aşırı yükün azaltılmasının ve böylece halka kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamanın amaçlandığını söyledi. Dicle Elektrik Dağıtım ile Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürleri Karagüzel ve Köse ise, esnafla sohbet ederek kayıt dışı kullanımın engellenebilmesi hususunda yardım istedi. Uygulamalarda güvenlik tedbirleri de alınırken, Şırnak'ın Bahçelievler Mahallesi'nde bir grup, kontrol ekiplerine saldırmak istedi. Ancak, güvenlik ekipleri gerekli müdahaleyi yaparak bu saldırıyı önledi.

Dicle EDAŞ yetkilileri, kayıt dışı elektrik kullanan aboneler için hayata geçirilen ücretsiz sayaç değiştirme kampanyasının devam ettiğine dikkat çekerek, bu şekilde elektrik kullanan abonelerin bir an önce kendilerine başvurarak eski sayaçlarını yenisi ile değiştirmelerini istedi. 31 Aralık'ta sona erecek kampanyada, değişimden yararlanmak için başvuran abonelere eski sayaçları ile kayıt dışı elektrik kullanılmışsa dahi herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağı belirtildi. Kampanyanın 31 Aralık'ta sona ereceği belirtildi.

(ÜN-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT