1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 47 gündür kayıp olan Tekdemir bilinmezi
47 gündür kayıp olan Tekdemir bilinmezi

47 gündür kayıp olan Tekdemir bilinmezi

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur'dan 17 Şubat'ta çıkartıldıktan ve götürüldüğü hastanede adli muayenesi yapılan 85 yaşındaki Hasan Tekdemir'den 47 gündür haber alınamıyor. Bunun üzerine ilgili kurumlara başvuran İHD, başvurularına ilginç yanıtlar aldı.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesi Hasırlı Mahallesi'nde oturan 85 yaşındaki Hasan Tekdemir'den, abluka ve saldırıların başladığı ilk gününden bu yana haber alınamıyordu, dedesinin hayatından endişe duyan Tekdemir'in torunu Vedat Kesen ise Diyarbakır Valiliği ve diğer resmi kurumlara başvurmasına rağmen hiçbir yanıt alamadı. Akabinde Tekdemir'in, 17 Şubat'ta Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde adli muayeneden geçirildiği bilgisine ulaşıldı.

Tekdemir'in yakınlarının İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'ne başvurması ardından yapılan incelemede ise Tekdemir'in "adli muayene" kaydıyla hastaneye girişinin yapıldığı tespit edildi.

Kaymakamlık: Tekdemir'in T.C. nosu kullanılmış

Ailenin başvurusu üzerine İHD tarafından Tekdemir'in akıbeti konusunda Sur Kaymakamlığı'na bir dilekçe yazıldı. Sur Kaymakamlığı, dilekçeye verdiği yanıtta "13 Şubat günü sokağa çıkma yasağının bulunduğu bölgede kimlik bilgisi olamayan, adını Kemal Kaya olarak beyan eden yaşlı bir şahsın bulunduğunu ve şahsın Kaya Otel isimli işletmeye teslim edildiğini" belirtti.

Kaymakamlık ayrıca Hasan Tekdemir'in torunu Sadiye Tekdemir'in dedesini bulmak üzere Kaya Otel'e gittiğini ve otele getirilen şahsın dedesi olup olmadığının anlaşılması için dedesinin kimlik numarasını otel işletmesine bıraktığını belirterek, şunları kaydetti:

"Otel işletmecisi otelde bulunan şahsın Sadiye Doğan'ın dedesi olduğunu sanarak, Hasan Tekdemir'e ait TC kimlik numarasının otelde kalanlar listesine girmesi sebebiyle kayıp olarak aranmakta olan Hasan Tekdemir'in Kaya Otel isimli işletmede kaldığı sisteme düşmüştür. Ve ekiplerimizce Hasan Tekdemir olarak kayıtlara geçen şahıs alınmış ve Hasan Tekdemir adına doktor raporu alınarak ilçe Emniyet Müdürlüğümüze intikal ettirilmiş ve dedesini arayan Sadiye Doğan isimli şahıs çağrılarak dedesini alması istenilmiştir. Şahıs geldiğinde şahsın dedesi olmadığını beyan etmesi üzerine şahsın gerçek kimlik bilgilerine ulaşılmış ve Hasan Tekdemir olarak doktor raporu alınan şahsın gerçek isminin Kemal Kayar olduğu anlaşılmıştı. Kayıp Hasan Tekdemir'in aranmasına devam edilmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir."

Sağlık Müdürlüğü: Hastane girişi olduğuna dair herhangi bir bilgi yok

Diyarbakır Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İHD'nin Hasan Tekdemir'in bulunmasına yönelik gönderilen dilekçeye verilen cevapta ise 112 ambulans servisi başhekimliğine ait ambulanslarla Hasan Tekdemir ismiyle taşınmış herhangi bir vaka olmadığı ifade edildi.

Yanıtta "Şahsın şu anki durumu ve akıbeti ile ilgili müdürlüğümüzün herhangi bir bilgisi bulunmamaktadır. Şahsın götürüldüğü Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi, müdürlüğümüze değil Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlıdır. Ayrıca İnsan Hakları Derneği'nin başvurusunda iddia ettiği üzere şahsın 17 Şubat tarihinde hastane girişi olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Sur ilçesinde mahsur, hasta veya yaralı olmadığı halde söz konusu derneğin bu kişiye sağlık erişiminin sağlanmasına yönelik talebi 112 sağlık komuta merkezimizi bir ay boyunca gereksiz meşguliyet ve iş yüküne yol açmıştır" ifadelerine yer verdi.

Emniyet: Tekdemir hala aranıyor

İl Sağlık Müdürlüğü'nden verdiği bu bilgilerin yanı sıra Hasan Tekdemir ile ilgili Sur ilçe Emniyet Müdürlüğü ise yapılan başvuruya da "17 Şubat günü itibariyle 'aranıyor' olarak tespit edilen ekli listede belirtili şahıs bahse konu yer kontrol edilerek yakalandığı veya bulunamadığına dair akıbetleri hakkında tutanağın projeden gerekli düşüm süresi olan tespit günü içerisinde müdürlüğümüze gönderilmesi, şahsın temini durumunda gereğin yapılması" yanıtı verildi.

Söz konusu kurumlara yapılan başvurulara bu yanıtlar verilmesine rağmen 46 gündür kayıp Hasan Tekdemir'e hala ulaşılmış değil.

HABERE YORUM KAT