1. HABERLER

  2. 46 yıldır susan klarnet ses verdi
46 yıldır susan klarnet ses verdi

46 yıldır susan klarnet ses verdi

Zeki Müren ile aynı sahnedeyken kalp krizi geçirip ölen Türk müziğinin önemli isimlerinden klarnet virtüözü Şükrü Tunar, doğum yeri olan Balıkesir'in Edremit ilçesinde anıldı

A+A-

Edremit Belediyesi tarafından geçen yıl adına yaptırılan kültür merkezinde düzenlenen anma gecesinde, Şükrü Tunar'ın, ilk eşi Güzide Tunar tarafından 46 yıldır saklanan klarneti, ilk defa klarnet sanatçısı Serkan Çağrı tarafından çalındı.

Gecede ayrıca ünlü klarnet sanatçısı 81 yaşındaki Mustafa Kandıralı, 26 yıl aradan sonra ilk kez klarnet çalarken, kızı Kıymet Kandıralı da Şükrü Tunar'ın bestelerini seslendirdi.

Klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı gecede yaptığı konuşmada, Sanat yaşamı boyunca Şükrü Tunar'dan çok etkilendiğini söyledi.

Kendisine hep Tunar'ı örnek aldığını anlatan Kandıralı, ''O olmasaydı, ben şimdi klarnet sanatçısı değil, Kandıra'da çoban bile olamazdım. Doktorlar sağlık sebebiyle bana klarnet çalmayı yasakladı. Ama burada onları dinlemeyeceğim. Eğer çalarken ölürsem şehit olurum. Ama bu büyük usta için her şeye değer'' dedi.

Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey ise, Şükrü Tunar gibi büyük bir sanatçının hemşehrisi olmaktan onur duyduğunu belirterek, kendisini şükranla andıklarını söyledi.

Anma gecesine, Şükrü Tunar'ın ailesi, yakınları, çalışma arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Müzik otoritelerince, ''Türk klarnet tarihinin en önemli ismi'' olarak nitelenen Şükrü Tunar, 15 Ağustos 1962'de Tepebaşı Cumhuriyet Gazinosu'nda Zeki Müren'e sahnede klarneti ile eşlik ederken, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Tunar, ''Söyleyemem Derdimi Kimseye'' , ''Adanın Yeşil Çamları'' ve ''Geçti Sevdalarla Ömrüm'' gibi unutulmaz eserleri bestelemişti.