1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 40 kadın katledildi
40 kadın katledildi

40 kadın katledildi

İHD Kadın Komisyonu: Kadına yönelik hak ihlalleri artarak devam ediyor.İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, 2014 yılında 28 kadının, 2015 yılının ilk 3 ayında ise 12 kadının katledildiğini bildirdi.

A+A-
İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu Üyeleri, 2014 yılı ve 2015 yılının ilk 3 ayında Kadınlara yönelik meydana gelen yaşam ve güvenlik hakkı ihlallerine ilişkin, şube binasında bir basın toplantısı düzenledi.
 
 
Açıklamaya İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören, Diyarbakır Şube kadın komisyonu Üyeleri Av Hatice Demir, Av Gamze Yalçın, Gülistan Yalçındağ Gencel ile şube yönetici Emin Ermin katıldı.
 
 
Bilici: Önleyici yasalar ve uygulamalar derhal hayata geçirilmeli
 
 
Kürtçe bir açıklamada bulunan Bilici ise, kadına yönelik hak ihlallerinin artış göstermesinin düşündürücü ve esasında politik olduğunu belirterek, önleyici yasaların ve uygulamaların derhal hayata geçirilmesi konusunda çağrıda bulundu.
 
 
'IŞİD çeteleri binlerce kadını kaçırıp katletti, pazarlarda sattı'
 
 
Hazırlanan basın metnini okuyan Av Hatice Demir, kadına yönelik hak ihlallerinin bölgede, Türkiye'de ve tüm dünyada 2015 yılı içerisinde de artış göstererek devam ettiğini belirtti.
 
 
Özellikle Ortadoğu'da tırmanan savaşın etkisi ile binlerce kadın ve çocuk, barbar IŞİD çetelerinin insanlık dışı saldırıları sonucunda kaçırıldığını, işkence ve tecavüze maruz kaldığını ve pazarlarda satıldığını belirten Demir, çetelerin elinde bulunan ya da katledilen birçok kadının akibetinin ise hala bilinmediğini söyledi.
 
 
2014 ve 2015 yılının ilk 3 ayında kadın hak ihlalleri bilançosu
 
 
2014 yılının kadınların yaşam ve güvenlik haklarının ihlal edildiği bir yıl olduğunu belirten Demir, “2014 yılının geneline baktığımızda Kürdistan'da, aile içinde ve toplumsal alanda 27 kadın katledildi.
 
 
Güvenlik güçleri tarafından 1 kadın katledilirken, 29 kadın ise intihar ederek yaşamına son verdi. 9 Kadın kuşkulu biçimde öldürülürken, 4 kadın ise namus cinayetleri sonucu katledildi. 2015 yılının ilk 3 ayında da değişmeyen tabloda,  7 kadın aile içi şiddet sonucu katledilirken, 5 kadın toplumsal alanda saldırıya maruz kalarak öldürüldü. Yine 3 ayda 4 kadın uğradığı şiddet sonucu yaralanırken, 2 kadın ise tacize ve tecavüz maruz kaldı.
 
 
2015 yılının ilk 3 ayında 13 kadın intihar ederek yaşamını sonlandırırken, 3 kadın intihar teşebbüsünde bulundu. Yine 5 kadın kuşkulu bir biçimde öldürüldü. 2014 yılı ile 2015 yılının ilk 3 ayında tespit ettiğimiz verileri karşılaştırdığımızda ise, henüz 2015 yılının ilk aylarında olmamamıza rağmen geçtiğimiz seneyi yarılayan bir hak ihlali artışı ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek isteriz” diye kaydetti.
 
 
Talep ve öneriler
 
 
Demir, kadına yönelik hak ihlallerinin önlenmesine dair komisyon olarak şu talep ve önerilerde bulundu
 
 
“Kadına yönelik şiddetin sona ermesi amacıyla, yapılacak tüm çalışmalarda kadın kurumları ile insan hakları örgütlerinin önerileri doğrultusunda yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Politikaların hayata geçirilmesi için ilgili tüm kadın ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılmalıdır.
 
 
IŞID çetesi tarafından kaçırılan kadınların bulunması için Uluslar arası kuruluşlar ile İnsan Hakları alanında çalışan örgütler tarafından kaçırılan kadınların kurtarılması için acil eylem planları hazırlanmalı ve tüm dünya kamuoyu bu konuda ortak bir duruş sergilemelidir. IŞİD zulmünden kurtulmayı başaran kadınlar için rehabilite programları düzenlenmeli ve ruhsal yönden destek sağlanmalıdır. Kadın cinayeti suçunu işleyen faillerin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması için yasal değişiklik yapılmalıdır.
 
 
Kadına karşı gerçekleştirilen taciz, tecavüz, katliam dosyalarında haksız tahrik indiriminden vazgeçilmeli, soruşturmaların etkin yürütülebilmesi için, kadının beyanı esas alınmalıdır. Kadına yönelik ve diğer her türlü şiddet haberlerinde basın dili ve üslubu mutlaka gözden geçirilmelidir”.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT