1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 4. Spor Konferansı başlıyor
4. Spor Konferansı başlıyor

4. Spor Konferansı başlıyor

Diyarbakır Yerel Gündem21 Kent Konseyi Spor Meclisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor`un organize ettiği Spor Konferansının 4.sü gerçekleşiyor. “Sporda skorlar barışa“ sloganıyla yapılacak konferansa alanında uzman spor insanları katılacak.

A+A-
Türkiye'de sportif faaliyetlerde ilk ve tek olan Spor Meclisi gelenekselleşen Spor Konferansının dördüncüsünü düzenliyor. "Sporda skorlar barışa" sloganıyla yapılacak konferans 11 Ocak günü saat 09:30'da Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda olacak. Alanında uzman spor insanlarının katılacağı konferansta "Barış ve Demokratikleşme Sürecinde Sporun Rolü" ve "Sportif Kalkınmada Altyapının (Tesisleşmenin) Önemi" başlıklı konular tartışılacak. Konferansta ulusal ve yerel  bazda spor insanı ödülleri de dağıtılacak.
 
Konuya ilişkin açıklama yapan Yerel Gündem 21 Spor Meclisi Eşsözcüsü Metin Kılavuz konferansın sloganındaki barış vurgusunu kent ve ülke açısından barışa olan acil ihtiyaçtan dolayı öne çıkardıklarını söyledi.  Kılavuz, "Spor bize göre dili, dini, etnik kökeni ve inançları farklı olan grupları biraraya getiren ve evrensel barışa hizmet sunan bir faaliyettir." dedi.
 
Sporun barış, dostluk, kardeşliği temsil ettiğini ifade eden Kılavuz, sporun aynı zamanda  doğru temelde dokunma, tanışma ve buluşma olduğunun altını çizdi. 8 bin yıldır yaşamın kesintiye uğramadığı kadim kent Diyarbakır'ın tarihsel devinim içerisinde kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezi olduğunu ifade eden Kılavuz, şunları söyledi: Kent merkezinde 0-24 yaş arası 500 binin üzerinde genç nüfus bulunmakta. Böyle ciddi bir potansiyel barındıran kentimiz neden bir spor merkezi olmasın. Bu sorunun yanıtının aranması açısından da konferansı çok önemsiyoruz."  Spor Konferansı aracılığıyla doğru bir spor anlayışının hakim olabilmesi için deneyim aktarımı ve buluşmaların önemli olduğunu vurgulayan Kılavuz, "Sporun olduğu yerde hayat vardır" diyerek,  spora ilgi duyan herkesi konferansa davet etti.

HABERE YORUM KAT