1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 4 saatte 400 kişinin kan şekeri ölçümü yapıldı
4 saatte 400 kişinin kan şekeri ölçümü yapıldı

4 saatte 400 kişinin kan şekeri ölçümü yapıldı

Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında Endokrinoloji Kliniği personelince Diyarbakır'da kurulan statlarda 400 kişinin kan şekeri ölçümü yapıldı.

A+A-

Dünya Diyabet günü etkinlikleri kapsamında Dicle Üniversitesi Endokrinoloji Kliniği tarafından Diyarbakır'ın değişik semtleri ve AVM' lerde kurulan stantlarda halka diyabet ile ilgili bilgi verilerek, ücretsiz kan şekeri testi yapıldı.

Diyabet hastalığının erken tanı ve tedavisinin sağlanması, ilgili risk faktörleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve diyabete bağlı diğer sağlık sorunları sıklığının Dünya Sağlık Örgütü hedeflerine indirilmesi amacıyla yürütülen programlar çerçevesinde Dicle Üniversitesi Hastaneleri ile Halk Sağlığı İl Müdürlüğünün Bağlar İlçesinde bir AVM merkezi ile Balıkçılarbaşı semtlerinde ortaklaşa kurdukları stantlarda Diyabet hastalığı konusunda halka bilgi verilerek eğitim seti dağıtıldı ve ücretsiz kan şekeri ölçümleri yapıldı.

4 SAATTE 400 KİŞİNİN KANŞEKERİ ÖLÇÜMÜ YAPILDI
Her yıl 14 Kasım' da yapılan ve dünyanın en önde gelen farkındalık kampanyası olan Dünya Diyabet Günü'nde, halka şeker hastalığını erken tanımanın önemi, diyabetik kişilere hastalıklarının sorunları ve kontrol altına almanın önemi hakkında bilgi veren Dicle Üniversitesi Hastaneleri Endokrinoloji Bilim Dalı Klinik Doktoru Berrin Balık, Sorumlu hemşire Songül Çelen, Diyabet hemşiresi Ergüler Kılıçkap, Laborant Fatma Şener ve Münever Dündar'ın görev aldığı stantlarda 4 saatte 400 kişinin kan şeker ölçümü yapıldığını söyledi.

DÜNYADA 246 MİLYON DİYABETLİ VAR
Dünya genelindeki verilere göre 1985'te diyabet hasta sayısı 30 milyon iken, bugün 246 milyon kişiye çıkmış bulunuyor. Önlem alınmaması halinde bu sayının 25 yıl içinde 380 milyona ulaşacağı belirtiliyor. Diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemlerinin önemli bir yer tutuğu Türkiye dede 2.6 milyon diyabetli ve 2,4 milyon da diyabet adayı olmak üzere toplam 5 milyon kişinin diyabetle mücadele ettiği ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT