1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 4 Kişinin öldürülmesiyle ilgili dava
4 Kişinin öldürülmesiyle ilgili dava

4 Kişinin öldürülmesiyle ilgili dava

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 5 yıl önce çoğunluğu korucu olan iki aile arasında "kız alıp verme" meselesi yüzünden çıkan ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili dava, Yargıtay 1. Ceza Dairesinin bozma kararının ardından yeniden görüld

A+A-
Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, tutuklu sanıklar Genco Kuzu ve Cengiz Akol hazır bulundu. Diğer sanıklar İsmail Akol, Abbas Akol ve İlyas Akol ise bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Mahkeme heyeti, sanıklara Yargıtay 1. Ceza Dairesinin "tahrik hükümlerinin uygulanmadığı" gerekçesiyle verdiği bozma kararını okundu.  
 
Cumhuriyet savcısı mahkemeye sunduğu mütalaasında, sanıkların cinayeti önceden planladıkları, olayda kullanılacak araç ve silahın ise önceden ayarlandığını belirtti. Sanıklardan İsmail Akol'un ayrıca kendisini teslim almaya gelen güvenlik güçlerini "gelmeyin ateş ederim" diyerek tehdit ettiği de vurgulanan mütalaada, sanıkların cezalandırılması istendi.
 
Sanık Genco Kuzu, savunmasında, kendisinin taksi şoförü olduğunu, olayla ilgisinin bulunmadığını savunarak, "Her iki aile benim müşterimdir. Tehdit edildiğim için bilinçli olarak olay yerinden ayrıldım" dedi. Diğer sanık İsmail Akol da atılı suçlamayı kabul etmeyerek, beraatını talep etti.
 
Mahkeme heyeti yaptığı değerlendirme sonrasında tutuklu sanıklar İsmail Akol, Abbas Akol ve İlyas Akol'u maktül Bekize Aras ve Şevki Aras'ı TCK'nın 82. maddesinde yer alan "kasten öldürmek" suçundan 2'şer kez müebbet, maktül Necmettin Aras ve Süleyman Aras'ı da "tahrik" hükmünü uygulayarak "taammüden öldürmek" suçundan 48'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık İsmail Akol ayrıca "görevli memura direnme" suçundan da 3 yıl hapisle cezalandırıldı.
 
Diğer sanıklar Genco Kuzu ve Cengiz Akol'un ise Necmettin Aras, Süleyman Aras, Şevki Aras ve Bekiye Aras'ı "taammüden öldürmek" suçundan tahrik hükmünü uygulayarak 52'şer yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını kararlaştırdı.  
 
Ergani'de, 4 Kasım 2009'da Necmettin Aras'ın kullandığı 21 EU 070 plakalı otomobil ilçe çıkışındaki akaryakıt istasyonu önünden geçerken, uzun namlulu silahla taranmış, olayda Bekize Aras, Necmettin Aras, Şevki Aras ve Süleyman Aras hayatını kaybetmişti.
 
 
Muhabir: Aziz Aslan 
Yayınlayan: İbrahim Yakut
 

HABERE YORUM KAT