1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 4-Filmamed belgesel film festivali başlıyor
4-Filmamed belgesel film festivali başlıyor

4-Filmamed belgesel film festivali başlıyor

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik ve Kültür ve Sanat Merkezi tarafından dördüncüsü gerçekleştirilecek Filmamed Belgesel Film Festivali programının tanıtımı yapıldı. Bu yılkı festival “Her yer direniş, her yer sinema” temasıyla gerçekleştirilecek.

A+A-

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik ve Kültür ve Sanat Merkezi tarafından bu yıl 24-29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak ve Ortadoğu Sinema Akademisi tarafından desteklenen 4-Filmamed Belgesel Film Festivali programı açıklandı.
 
Cegerxwin Gençlik ve Kültür ve Sanat Merkezi Sinema Salon’unda yapılan festival tanıtımına Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Fatma Arşimet, Başkan Yardımcısı Nesrin Keskin ve festival tertip komitesi üyeleri katıldı. Festival komitesi tarafından Kürtçe ve Türkçe kamuoyuna yapılan açıklamada, “Coğrafyamızda siyasal kültürel ve sanatsal alanda baskı ve sansürün gittikçe derinleştiği bir dönemde bu festivali yapıyor olmamız ayrıca bir önem ihtiva etmektedir.   Belgesel filmler çeşitli bahanelerle festival programına alınmamakta, programa alınanlar en ufak bir baskı karşısında festival dışı bırakılmakta ve hatta belgesel film denilen "baş ağrısından" tümden kurtulmak için festivaller, belgesel film bölümlerini iptal etmektedirler.  Filmamed Belgesel Film Festivali, herhangi bir etnik, dinsel, inançsal, cinsel, kültürel kimliği aşağılamayan, ötekileştirmeyen, temel evrensel değerlere, insan, bitki, hayvan haklarına ve doğanın korunmasına aykırı yaklaşım içermeyen tüm belgesel filmleri festival programına dahil etmeyi amaçlamaktadır” denildi.
 
 
Panel ve söyleşiler
 
Bu yılkı festivalin daha çok direniş temasıyla yapılacağı belirtilen açıklamada,  “Festivalimizin bu yılki teması direniş olacaktır. Direniş temalı filmler gösterilecek, panel ve söyleşiler gerçekleştirilecektir. “Her yer direniş, her yer” sinema mottosuyla yapılacak olan Filmamed Belgesel Film Festivali, Cizre direnişinde yaşamını yitiren sinema emekçisi İslam Balıkesir’e adanmıştır”
 
Gerçekler sanatla yeni kuşakla aktarılacak
 
Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Fatma Arşimet, “Resmi tarihler yaşanmışları hiçbir zaman gerçeğiyle yazmamakta. Bu anlamıyla sana tarihte yaşanan büyük acıları ve büyük direnişleri gelecek kuşaklara aktarmada büyük bir önem kazanmakta.  Bu anlamıyla festivalde gösterilecek belgeseller bu gerçekleri aktarmamada büyük bir öneme sahip. Belediye olarak her zaman sanatın ve emeğin yanında olacağız. Festivalin oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 (Baver Değer)

HABERE YORUM KAT