1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 4 bin korucu kırsaldan kente indi
4 bin korucu kırsaldan kente indi

4 bin korucu kırsaldan kente indi

PKK’nin gençlik yapılanması YDG-H’ın hendek kazıp, barikat kurarak ‘Özyönetim’ ilan ettiği Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde polis özel harekat ile başlayan operasyonlara, jandarma özel harekat ve SAS komandoları derken son olarak 4

A+A-

Operasyonların 4. gücü olarak görev alan korucular ilk kayıplarını geçtiğimiz hafta Sur ilçesinde vermişti.Geçici Köy Kuruculuğu sistemi 26 Mart 1985’te 442 Sayılı Köy Kanunu’nun 74’üncü maddesinde değişiklik yapılarak başladı. Korucular idari bakımdan mülki idare amirine bağlı, görevlerinin ifası bakımından ise, görev yaptıkları köyün bağlı olduğu Jandarma Karakol Komutanının emir ve komutası altında.


Şimdiye kadar 100 bine yakın korucu


2014 yılının Şubat ayı rakamlarına göre 47 bin 800 maaşlı korucu ve 25 bin gönüllü korucu bulunuyor. 20 bin korucu ise meslekten emekli olmuş durumda. Bakanlık sitesinde korucuların görevleri şöyle sıralanıyor:


“Köy halkının canına, ırzına, malına ve tasarruf emniyetine yönelik saldırıları önlemek, saldırıda bulunanları yakalamak ve suç delillerinin kaybolmamasını sağlayacak tedbirleri almak. Görev alanında bulunan kamu ve özel kurumlara ait tesislere yönelik her türlü saldırıları önleyecek tedbirleri almak ve bu gibi tesislerin korunmasında, genel ve özel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak.  Tabii afetlerde verilecek görevleri yapmak, bağlı olduğu mülki amirce verilecek ve önleyici kolluk kapsamında olan diğer görevleri yapmaktır”


Koruculuk sistemi kaldırıldı, kaldırılacak derken yeni alımlar yapıldı


Yıllarca kırsalda asker ile yan yana görevlerde bulunan korucular, geçmişte sınır ötesindeki operasyonlarda bile PKK’ya karşı kullanıldı. Koruculardan bazıları, zaman içerisinde onlarca yasadışı işlere de bulaşmış ve koruculuk sistemi kamuoyunda çokça tartışma konusu olmuştu. Koruculuk sistemi kaldırıldı kaldırılacak diye beklerken, geçtiğimiz 2015 yılı Ekim ayında Bakanlar Kurulu kararınca Güneydoğu’da belirlenen illerde istihdam edilmek üzere 5 bin Geçici Köy Korucusu alımı daha yapıldı. Ve devlet tarafından vazgeçilmez oldukları bir kez daha ortaya çıkmış oldu. 


Korucuların iknası kolay olmadı


Köy korucuları, bu kez kırsaldan kente indirildi. Korucuları kente getirmek, kentlerde çatışmalara girmeye ikna etmek o kadar basit olmadı. İlk olarak iki ay önce Diyarbakır, Şırnak ve Mardin İl Jandarma Komutanlıklarında yapılan toplantılara çağrılan koruculara sokağa çıkma yasağının yapıldığı ilçelerde görev almaları istendiği, kabul edenlerin de olduğu ancak birçoğunun bunu kabul etmediği, hatta yeni korucu alımlarının görevi kabul etmeyerek istifa etmeleri istenen korucuların yerine alındığı da iddia ediliyordu. 


‘Yeni yılda hazır olun’ talimatı


Yeni korucuların da dahil olmasıyla sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ve özellikle çatışmaların şiddetleneceğinin, alınan istihbarat bilgileriyle (İlçelere yapılan silah, patlayıcı ve tüp yığınağı) tahmin edilen Sur, Cizre ve Silopi için görevlendirmeler yapıldı. Görevlendirmelerin tamamlanmasının ardından yeni teçhizat ve çelik yelek ile donatılan koruculara yeni yılda hazır olmaları talimatı verildi. Operasyonlara katılan korucuların maaşları da diğer korucuların maaşlarının 4 misli katında kadar arttırıldı.


4 bine yakın korucu operasyona dahil oldu


İlk kayıplarını Sur’da verdiler


1 Ocak 2016 itibarıyla Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde 4 bine yakın korucu göreve başladı. Bölge insanını iyi tanıyan korucular, yabancı unsurların şehre giriş-çıkışını kontrol ederken, dış güvenliği sağlamada güvenlik güçlerine yardımcı olacağı belirtiliyordu ancak operasyonlara da dahil oldukları öğrenildi. Son olarak geçtiğimiz hafta Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki operasyona katılan koruculardan Mehmet Aygün keskin nişancı kurşunuyla vurularak yaşamını yitirdi.


Korucular operasyonların 4. gücü oldu


PKK’nın gençlik yapılanması olarak bilinen Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi’nin (YDG-H) hendek ve barikat kurarak ‘Özyönetim’ ilan ettiği Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde Polis Özel Harekat (PÖH) ile başlanan operasyonlara, akabinde Jandarma Özel Harekat (JÖH) ile devam edildi.

Geçtiğimiz hafta başlarında VIP koruma alanında ve terörle mücadele konusunda üst düzey eğitime sahip Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait birimlerden Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’ndan 3 SAS komandosu birliği gerçekleştirilen operasyonlara destek vermeye başladı. PÖH, JÖH ve SAS komandoları derken ve operasyon bölgelerinde yaklaşık 15 bin dolayında asker ve polis görev alırken bu güçlere bölgeyi ve bölge insanını iyi tanıyan 4 bin dolayında köy korucusu da dahil oldu.

HABERE YORUM KAT