1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 36 engelli sandalye bekliyor
36 engelli sandalye bekliyor

36 engelli sandalye bekliyor

Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesi'nin, “Plastikleri topla gel, kalmasın engel” sloganıyla başlattığı proje, engelli yurttaşlara umut oldu.

A+A-

Proje sayesinde, bir taraftan tonlarca atık metal ve plastiklerin doğaya atılması engellenirken, diğer taraftan 240 engelliye, tekerlekli sandalye verildi. Dernek Başkanı Erdal Satılış, şu anda kendilerine başvuran 36 engellinin daha sandalye beklediğini vurguladı

Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesi'nin, “Plastikleri topla gel, kalmasın engel” projesi çerçevesinde 240 engelli yurttaşa tekerlekli sandalye verildi. Şube Başkanı Erdal Satılış, Diyarbakır'da geri dönüşüm fabrikası kurmak için hazırladıkları projeyi ilgili yerlere sunduklarını belirterek, kurulacak fabrikada kentteki engellileri istihdam etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesi'nce, Ocak ayında, “Plastikleri topla gel, kalmasın engel” sloganıyla başlatılan proje, engelli yurttaşlara umut oldu. Proje çerçevesinde yapılan çalışmalarla bir taraftan atık metal ve plastiklerin doğaya atılarak, çevre kirliliği yaratmasının bir nebze de olsa önüne geçilirken, diğer taraftan engelli yurttaşların tekerlekli sandalye, ortopedik yatak ve değnek gibi ihtiyaçları karşılanıyor.

“Atıklar Ankara'ya gönderiliyor”

Yaptıkları çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Şube Başkanı Erdal Satılış, plastik ve metal olmak şartıyla akla gelen her şeyin toplanarak, geri dönüşüm fabrikasına gönderildiğini kaydederek, “Plastik su şişeleri, şişelerin mavi kapakları, yağ, salça, şampuan, kola ve deterjan kutuları gibi toplanca atık topladık. Bazı vatandaşlar kullanmadıkları çamaşır makinelerini ve fırınlarını bile bağışlıyorlar. Projemiz duyuldukça ilgi artıyor. Bu da daha fazla atığa ulaşmamızı sağlıyor. Biriktirdiğimiz atıkları Ankara'da bulunan bir geri dönüşüm fabrikasına gönderiyoruz. Bunun bize geri dönüşümü ise, tekerlekli sandalye, ortopedik yatak ve değnek gibi engelli kardeşlerimizin ihtiyaç duydukları araç ve gereçler oluyor” dedi.

Plastik ve metal atıkların doğaya atılmasıyla bir taraftan çevre kirliliğinin önüne geçtiklerini diğer taraftan da engelli yurttaşların ihtiyaçlarını karşıladıklarını da anlatan Satılış, “Şimdiye kadar 240 engelliye tekerlekli sandalye dağıttık. Bazı engelli yurttaşlarımıza ortopedik yatak verdik. Bunu sadece Diyarbakır ile sınırlamadık. Mağduriyet nerede varsa oraya gönderiyoruz. Ankara'da mağdur bir kardeşimiz vardı. Oraya kadar gönderdik. Öncelikli hedefimiz engellilerin tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak. Daha sonra diğer bütün ihtiyaçlarını karşılamak için projeye gücümüz yettiğince devam edeceğiz” diye konuştu.

“Halkın çöpüne talibiz”

PTT kargoyla anlaşma imzaladıklarına da dikkat çeken Satılış, şunları kaydetti:

“Türkiye'nin her yerinden 30 kilogram metal ve plastiği Diyarbakır'a 5 TL'ye taşıyacaklar. Böylelikle daha çok atık toplayacağımızı düşünüyoruz. Daha çok atık toplamamız için halkımızın desteklerini bekliyoruz. Plastik ve metaller doğaya atılacağına bize verilirse hem engelliler için hem de doğa için faydalı olacak. Biz kimsenin parasını, pulunu istemiyoruz. Halkımızın çöplerine talibiz.”

Proje için 2014'e kadar izin verildiğini, ancak 2015 kadar uzatmayı düşündüklerini de anlatan Satılış, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Topladığımız atıklar Ankara'ya gönderiliyor. Bu da ayrıca bir maliyete neden oluyor. Bu nedenle bir taraftan diğer atıkların toplanmasını şimdilik durdurduk. Sadece kapak topluyoruz son zamanlarda. Ayrıca Diyarbakır'da tesis kurmayı hedefliyoruz. Plastik ve metallerin geri dönüşümlerini Diyarbakır'da yapmak istiyoruz. Aynı zamanda kuracağımız tesiste de engelli yurttaşlarımızı istihdam etmek hedeflerimiz arasında.”

HABERE YORUM KAT