1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 33 Yıllık direniş, Berfo ana belgeseli
33 Yıllık direniş, Berfo ana belgeseli

33 Yıllık direniş, Berfo ana belgeseli

Gözaltında kaybedilen oğlunu bulmak için 33 yıl boyunca sürdürdüğü mücadele ile kayıp yakınlarının simgesi haline gelen ve geçen yıl yaşamını yitiren Berfo Kırbayır'ın yaşamını ve mücadelesine konu alan ' 33 YILIK DİRENİŞ, BERFO ANA' belgeselinin gösterim

A+A-
Geçen yıl Mayıs ayında Kayapınar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 3.Filmamed Belgesel Film Festivalinde film projesi destekleme ödülü alan ve belediyenin desteğiyle çekimleri yapılan ' 33 YILIK DİRENİŞ, BERFO ANA' belgeselinin gösterimi yapıldı.
 
Yönetmenliğini Veysi Altay'ın yaptığı ' 33 YILIK DİRENİŞ, BERFO ANA' belgeselinin gösterimi Berfo Kırbayır'ın ölümünün birinci yılında Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi sinema salonunda yapıldı. Belgeselin gösterimine Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Gülten Kışanak, BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Bektaş, Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Başkan Yardımcısı Aynur Yılmaz, kayıp yakınları ve yüzlerce kişi katıldı.
 
Belgeselin gösterimi sırasında izleyiciler gözyaşını tutamadı. Gösterim sonrası konuşan Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Gülten Kışanak, “ Bu coğrafyada binlerce ailenin yaşadığı bir dramı ve acıyı Berfo Ana şahsında bir kez daha yaşadık. Berfo Ana kayıp yakınlarının sembolü oldu. Aynı acıyı ve kederi yaşayan insanımızın sesi ve soluğu oldu. Böyle güzel bir belgeselle Berfo Ana'yı ölümsüzleştiren bu belgeselde emeği geçen herkesi kutluyorum. Berfa Ana son nefesine kadar kayıp çocuğunun kemiklerini istedi. Şimdi bu isteğini yerine getirmek ve kaybedenlerden hesap sormak bizim için vasiyeti yerine getirmek zorundayız. Gözaltında kayıpları devletin en çirkin ve korkunç yüzüdür. Bu belgeselle Berfo Ana şahsında bu teşhir edildi “ şeklinde konuştu
 
Bu belgesel tüm kayıp yakınlarının haykırışıdır
 
Belgeselin yönetmeni Veysi Altay ise yaptığı konuşmada, Bu coğrafyada binlerce kişi devlet tarafından katledildi ve cenazelerinin nerde olduğu bilinmiyor. Annelerin acılarını gidip yaşayacağı çocuklarının mezarı yok. Bu annelerden biride Berfo Ana'dır. Bu dramı belgelemek benim için bir borçtu “ dedi. 
 
 
 
Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT