1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. '305 ek istihdam'
'305 ek istihdam'

'305 ek istihdam'

GAP Eylem Planı'nın tanıtım toplantısı'nda konuşan İl Valisi Hüseyin Aksoy, “Bölgemizle ilgili birçok önemli yatırımlar var, sadece Silvan Barajı Projesi tamamlandığı takdirde DSİ'nin bize vermiş olduğu bilgilere göre 305 bin ek istihdamın yaratılacağı if

A+A-
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan GAP Eylem Planı'nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
 
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca  Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, Dicle Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sabri Eyigün, Vali yardımcıları, merkez ilçe kaymakamları, kurum amirleri, üretici birliklerinin başkanları ve STK temsilcileri  katıldı.
 
'Projeleri en iyileri arasındadır'
 
Toplantıda ilk olarak konuşan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, 2008-2012 yıllarında 1. GAP Eylem Planı'nın başarılı bir şekilde uygulandığını söyledi. Yeni planın uygulamaya başlandığını dile getiren Karahocagil, “GAP Projesi, Dünya'daki önemli bölgesel kalkınma projelerinin en iyileri arasındadır. Merhum Turgut Özal'ın vizyonuyla bölgesel kalkınma projesi haline dönüştürülmüş.
 
Bunun yanında bütün büyük devlet adamlarımızın katkısının bulunduğu bir projedir. Tamamı özsermaye ile yapılan bir projedir. Eylem planını hazırlamaya 2012 yılında başladık. Bu çerçevede hemen hemen herkesin görüşünü aldık. 2014 yılı itibariyle de ciddi bir şekilde uygulamaya başladık. Bu sonuçlarla beraber yeni katkı alanlarını da tespit etmeye çalışıyoruz. Yeni koyduğumuz bazı programlarla da sizlerin katılımını arttırmaya çalışıyoruz” dedi.
 
'Birçok yatırım ve proje var'
 
Vali Aksoy ise, “Bu projemiz önceki yıllarda başlayan ama son yıllarda büyük bir ivme ile devam eden Türkiye'nin bölgesel kalkınma alanındaki en büyük projesidir. Bu projenin gerçekleşmesi durumunda başta bölgemiz olmak üzere birçok konuda önemli gelişmelerin olacağını biliyoruz. Sadece ekonomik boyutuyla değil; sosyal ve kültürel boyutuyla da birçok gelişmenin bu proje kapsamında hayat bulacağını söyleyebiliriz. 2. Eylem Planı 8 Mart günü Sayın Başbakanımız tarafından Mardin ilinde genel olarak açıklandı. Bu eylem planı içerisinde yer alan illerde de birçok yatırım ve proje var.
 
Bu kapsamda illeri de bu konuda bilgilendirmek ve projenin sahiplenmesinin daha üst noktalara taşınması bakımından da bu çalışma gerçekleştiriliyor. Ben bu yönüyle GAP İdaresi Başkanına ve ekibine teşekkür ediyorum. İl il dolaşılarak eylem planı anlatılıyor ve o ildeki sivil toplum örgütleri, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurum ve kuruluş yöneticileri bu planın ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olmuş oluyor” dedi.
Detaylı sunum yapıldı
 
Aksoy, “Bölgemizle ilgili birçok önemli yatırımlar var. Sadece Silvan Barajı Projesi tamamlandığı takdirde DSİ'nin bize vermiş olduğu bilgilere göre 305 bin ek istihdamın yaratılacağı ifade ediliyor. Bunlar bölgemizdeki işsizliğin giderilmesi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda gelişmenin sağlanması adına çok önemli projeler ve tamamlandığında da bölgenin kalkınmasına çok önemli katkıları olan projelerdir.
 
Sadece sulama projeleri, sadece belirli altyapı projeleri değil, sosyal ve kültürel amaçlı bölgenin turizm odaklı kalkınmasını da öngören birçok proje de bu GAP Eylem Planı içerisinde yer alıyor. Bu konuda uzman arkadaşımız sizlere detayları aktaracak. Ben katılım sağlayan herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.
 
Vali Aksoy'un konuşmasının ardından GAP İdaresi Başkanlığı Stratejik Planlama, İzleme ve Değerlendirme Genel Koordinatörü Aslıhan Güven tarafından GAP İdaresi Eylem Planı konusunda detaylı bir sunum yapıldı. Sunumun ardından yapılan soru-cevap bölümünde gerek kamu kurum temsilcileri gerekse STK temsilcileri kurumlarıyla ilgili sorular yönelttiler.

HABERE YORUM KAT