1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 3. yılında Roboski yarası tazeliğini koruyor
3. yılında Roboski yarası tazeliğini koruyor

3. yılında Roboski yarası tazeliğini koruyor

Roboski Katliamı'nın 3. yıldönümünde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da Roboskili annelerin acısına ortak oldu.

A+A-
Katliam dosyasının vicdanlarda kapatılmadığının vurgulandığı anma töreninde sorumluların yargılanması için mücadeleye devam edileceği ifade edildi.
 
28 Aralık 2011'de 34 sivil yurttaşın savaş uçakları ile bombalanarak öldürülmesinin yıldönümünde Roboski köyündeki anmaya HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eşgenel Başkanı Kamuran Yüksek, HDK Eşgenel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, EMEP Eşgenel Başkanı Selma Gürkan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DTK bileşenleri, öğrenci dernekleri, bölgedeki parti örgütleri, sendikalar, sanatçılar dahil binlerce kişi katıldı.
 
Sabah saat 11.00 sıralarında Roboski'ye ulaşan parti ve belediye eşbaşkanları siyah giyinmiş ve ellerinde çocuklarının fotoğrafları bulunan ailelerle kucaklaştı. Zaman zaman duygusal anların da yaşandığı buluşmada sık sık sloganlar atıldı. Daha sonra bir evin damında kurulan platformdan konuşmalar yapıldı. Anma programı bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sırasında binlerce kişi zafer işareti yaparken hep bir ağızdan “Çarxa şoreşê”yi marşı söylendi.
 
Gürkan: Vicdan borcumuz var, unutmayacağız
 
Daha sonra KESK Genel Başkanı Lami Özgen katliamı asla unutturmayacaklarını belirtirken, Türk Tabipler Birliği adına konuşan Dr. Şeyhus Gökalp tüm hekimler adına başsağlığı diledi ve “Onurlu duruşunuz barışı ve özgürlüğü getirecektir” dedi. EMEP Eşgenel Başkanı Selma Gürkan da katliamları yapanlara teşekkür edenleri ve katliamı görmeyen medyayı unutmadıklarını söyledi. Gürkan, Roboski katliamını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirtirken, “34 sivil yurttaşa vicdan borcumuzun olduğunu unutmayacağız” dedi.
 
Kürkçü: Sorumlu Özel ve Erdoğan'dır
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşgenel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de “3 yıl hakikati arama ve mücadele ile geçti” dedi. Üç yıl içinde insanın kendi yurdunda kaçakçı olamayacağını anlatmakla geçtiğini belirten Kürkçü, yapılanın bilinçli bir katliam olduğunu ve sorumlusunun da TSK'nın başındaki Necdet Özel ile dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.
 
Yüksek: Artık katliamların hesabı soruluyor
 
DBP Eşgenel Başkanı Kamuran Yüksek de Roboski katliamının aynı zamanda tüm insanlığa ve Kürdistan'a yönelik olduğunu söyledi. Yüksek, geçmişte Zilan, Maraş, Sivas, Dersim gibi katliamlar yapıldığını ama hesabının sorulmadığını ancak bugün Kürt halkının örgütlü duruşu nedeniyle hesabının sorulduğunu bildirdi. “Topraklarımızda katliamlara izin vermeyeceğiz” diyen Yüksek, Kobane ve Rojava'da yine katliam yapılmak istendiğini ancak Kürtlerin buna izin verilmediğini söyledi.
 
Demirtaş: Dosyayı vicdanlarınızda kapatabildiniz mi?
 
Daha sonra konuşan HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Üç yıl değil 300 yıl da geçse unutturulmayacak katliamın 3. yıldönümündeyiz” diyerek katliamın yapıldıktan sonraki birkaç saat içinde Cizre Devlet Hastanesi'nde yaşananlara ilişkin bir anekdot anlattı.
 
“Katliamın yapıldığı an ve saatte katliamın üstünün örtülmek istendi” diyen Demirtaş, özetle şunları söyledi: “Bu katliamın üzerinin örtülmek istenmesi özellikle tutanaklar düzenlenirken ortaya çıktı. Tutanaklar katliamın üzerini örtecek şekilde hareket ettiler. O dönem burada olan vali ve kaymakam Kürttü. Ve onların döneminde bir Kürt katliamı oldu. O zaman asla bunun üzerinin örtülmeyeceğini söylüyorlardı. Bütün delilleri topladılar. Ancak biz onlara hizmet ettiğiniz devleti tanımıyorsunuz. Delilleri bizlerle de paylaşın dedik. Paylaşmadılar, aradan üç yıl geçti. Hukuken dosyayı kapattılar. Ama vicdanlarınızda bu dosyayı kapatabildiniz mi? Halkın vicdanında dosya hala açık.”
 
Adil yargılanacaksınız
 
Demirtaş, katliamın ilk sorumlusunun Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek “İki elimiz yakandadır. Hesap sormadan bu dünyadan gitmeyeceğiz. Öldürdükleri her insanın hesabını başkasına çıkarmak gibi bir alışkanlıkları var. 12 yıldır 376 çocuk sokaklarda katledildi. Talimat ve emirleri ile binlerce sivil bunların döneminde infaz edildi. Buna rağmen bizler eli kanlı oluyoruz onlar sütten çıkmış ak kaşık oluyorlar. Söz verdik. Roboskili anneler başta olmak üzere AKP'nin bütün suçlarını hesabını soracağız. Seçimlerde öyle güçlü çıkacağız ki dizleri titreyecek. Ama onlar gibi yapmayacağız. Adil yargılamalarını sağlayacağız.”
 
Büyükşehir Belediyesi ve GABB'a teşekkür
 
Açıklamaların ardından binlerce kişi iki buçuk kilometrelik mesafedeki mezarlığa yürüdü. Yürüyüş yağmura rağmen sloganlarla sürerken mezarlıkta, “Bu uzun yol çamurdan geçilmiyordu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve GABB'ın çabasıyla bu yola parke taşı döşendi ve çamurdan kurtuldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Sayın Kışanak da burada. Huzurlarınızda teşekkür ediyorum” şeklinde konuşma yapıldı.
 
Aileler sorumluların isimlerini tek tek açıkladı
 
Daha sonra mezarlıkta Fatihalar okundu. Burada ise Roboskili Aileler adına anne Emine Ürek mezarlıkta yaptığı konuşmada dosyanın mahkemeden mahkemeye gönderildiğini sonunda kapatıldığını belirtti. Anne Ürek, aslında sorumluların dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, dönemin Adalet Bakanı, Şırnak Valisi ve Uludere Kaymakamı, Gülyazı Alay Komutanı'nın sorumlu olduğunu anlattı ve ölünceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
 
Roboski Der Başkanı Veli Encü de aileler adına yaptığı açıklamada yaşadıkları acının üzerinden üç yıl geçmesine rağmen tüm insanlığın sessiz kaldığını vurguladı. Encü, "Çocuklarımızın katilleri halen makam koltuklarında oturmaktadırlar. Katillerin yargılanması yerine, çocuklarımızın hesabını soran biz aileler ve bizimle bu konuda dayanışma içerisinde olan insanlar yargılanıyor" dedi.
 
Roboskî davasının şu an Anayasa Mahkemesi'nde görülmekte olduğunu söyleyen Encü, Roboskî katliamının yaşandığı tarihten bu yana, katliamı unutturmak adına birçok plan ve projeye başvurarak katliamın faillerini koruyup kollamak adına yeni yasaların çıkarıldığını ifade etti. Encü, yetkililerin amaçlarının bu katliamı saklayıp örtbas etmek olduğunu dile getirdi.
 
Encü, 1095 gündür AKP hükümetine karşı direndiklerini belirterek, "Bu direnmemizden kaynaklı başta biz Roboski aileleri ve bizimle dayanışma içerisinde olan herkese baskı uygulayıp yargıladılar. Biz Roboskî aileleri olarak bu saldırıları kınıyor, biran önce bu baskılarından vazgeçmesini ve faillerin yargılanmasını haykırıyoruz. Şunu iyi bilsinler ki bize uygulanan bu baskılar, bizleri sizlere karşı daha çok güçlendiriyor. Değil üç yıl, bin yıl da geçse biz bu davanın takipçisi olacağız ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Halkımızdan ve tüm vicdan sahibi insanlardan bizi bu haklı davamızın mücadele yolunda bizi yalnız bırakmamalarını istiyoruz" şeklinde konuştu.
 
Ardından Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kışanak ve diğer katılımcılar mezarlara karanfil bıraktı. 
 
Uludere'de taziye ziyareti
 
HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eşgenel Başkanı Kamuran Yüksek, HDK Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve beraberindekiler daha sonra Uludere'nin Nerwe (Taşdelen) köyünde intihar ettiği öne sürülen 14 yaşındaki E.E'nin ailesini ziyaret etti. 14 yaşındaki erkek çocuk dün av tüfeği ile intihar ettiği öne sürülmüştü. 

HABERE YORUM KAT